PlayStation Vita 2 znajduje się w produkcji? Kolejne źródło potwierdza PS5 Pro

Gry (plotka)
9688V
PS Vita 2
Iza Łęcka | 01.02, 11:05

Sony może w niedalekiej przyszłości dostarczyć dwa urządzenia. PS5 Pro podobno rzeczywiście jest w planach przedsiębiorstwa, lecz Japończycy mogą jeszcze zaskoczyć entuzjastów przenośnego grania. Mają również trwać prace nad PlayStation Vita 2.

W ostatnich miesiącach sporo mówi się o planach Sony – i to nie tylko w kontekście nowych gier. Po ujawnieniu „odchudzonej” wersji PlayStation 5 oraz PlayStation Portal apetyt społeczności nie został zaspokojony – równocześnie wielokrotnie słyszeliśmy doniesienia na temat PS5 Pro, które ma odznaczać się wykorzystaniem nowoczesnych technologii.

Dalsza część tekstu pod wideo

Do tematu planów PlayStation odniósł się Moore's Law Is Dead, który dotarł do informacji na temat nowego PlayStation 5 oraz następnej przenośnej konsoli PlayStation. Technologiczny youtuber podzielił się szczegółami z najnowszego przecieku (styczeń 2024).

Według uzyskanych informacji PS5 Pro ma korzystać z Zen 2 8-rdzeniowego procesora (4 nm) z 60 CU, 16 GB pamięci GDDR6 18 Gb/s na magistrali 256-bitowej. Sony już w zeszłym roku opracowało urządzenie, ale projekt trafił na chwilę do szuflady – AMD miałoby zasugerować premierę w okresie świątecznym pod koniec 2024 roku.

Microsoft miał również szykować „Xbox Series Elite”, ale prace zostały przerwane na zaawansowanym etapie. Informator nie uzyskał szczegółów, dlaczego amerykańskie przedsiębiorstwo miało zrezygnować ze sprzętu.

Sony prawdopodobnie ma jednak pracować nad kolejną propozycją dla graczy, a mowa o PlayStation Vita 2 – przenośna konsola mogłaby skorzystać z niestandardowego APU od AMD i obecnie podobno znajduje się „w fazie projektowania”. Do premiery pozostały „co najmniej 2 lata”, a wiadomo, że aktualnie urządzenia nie jest gotowe do debiutu pod względem technicznym.

Insider wspomniał, że według informacji uzyskanych od deweloperów, PlayStation Vita 2 może korzystać z 18 jednostek CU do utrzymania natywnej wstecznej kompatybilności ze wszystkimi grami z PlayStation 4. Gracze mogliby korzystać z cyfrowej biblioteki.

Mówiąc o bibliotece PlayStation 5, przy „odrobinie pracy” i „testach”, studia mogłyby przygotować łatki zapewniające wsparcie nowego sprzętu. Konsola podobno nie pozwoli na komfortowe uruchomienie wszystkich tytułów, ale deweloperzy mogliby zadbać o patche – w tej sytuacji otrzymalibyśmy gry w niższej rozdzielczości.

Istnieje także druga koncepcja – PlayStation Vita 2 może mocno współpracować z PlayStation 6:

Alternatywnie zasugerowano mi, że „Vita 2” jest w rzeczywistości urządzeniem przenośnym z rodziny PlayStation 6, które ma zostać wprowadzone na rynek za wiele lat wraz z konsolą PS6 nowej generacji jako słabszą (ale przenośną) alternatywą dla rynku japońskiego. *Żeby było jasne, co mogę w 100% potwierdzić, to to, że nowy sprzęt przenośny PlayStation jest we wczesnej fazie rozwoju i że AMD zdobyło już kontrakt na niego.

Źródło: Youtube.com

Komentarze (219)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper