Indiana Jones z pełną ekskluzywnością dla Xboksów i PC. Disney komentuje sytuację Blade'a

Gry
4453V
Indiana Jones x Blade
Iza Łęcka | 12.12.2023, 08:33

Dwa zespoły Bethesdy należącej do Microsoftu rozwijają gry związane z markami korporacji Myszki Miki. MachineGames tworzy przygodę poszukiwacza skarbów, natomiast Arkane Lyon niedawno ogłosiło, że realizuje produkcję koncentrującą się na łowcy wampirów. Sean Shoptaw odpowiedział na pytania redakcji Axios i potwierdził pełną ekskluzywność tytułu.

Jakiś czas temu Pete Hines informował, że Indiana Jones miał znaleźć się także na PlayStation 5, lecz Microsoft chciał, by pozycja zadebiutowała wyłącznie na Xboksach Series X|S oraz komputerach osobistych. Temat poruszył Stephen Totilo pracujący dla Axios.

Dalsza część tekstu pod wideo

W trakcie wywiadu ze starszym wiceprezesem ds. gier w Disney dziennikarz zapytał o Indianę Jonesa – Sean Shoptaw przyznał, że to Todd Howard nalegał na stworzenie produkcji. Bethesda przedstawiła „naprawdę przekonującą wizję Indy'ego, która odbiła się szerokim echem”.

Gra początkowo miała zadebiutować na PS5, XSX|S i PC, ale Bethesda została przejęta przez Microsoft, w związku z czym producent Xboksów przejął pałeczkę, renegocjując warunki umowy.

Shoptaw stwierdził, że Disney nie ocenił, by zmiana miała negatywnie wpłynąć na rynek – zapewne dzięki Xbox Game Pass z produkcją będzie mogło zapoznać się wielu graczy:

Ponieważ Xbox wciąż jest jednym z większych platform na rynku gier, nie czuliśmy, że będziemy przesadnie ograniczać rynek. Czuliśmy, że gra nadal będzie docierać do szerokiego grona odbiorców, i uważaliśmy, że z finansowego i strategicznego punktu widzenia miało to w tamtym czasie sens.

Rozmowa odbyła się jeszcze przed prezentacją Blade'a od Arkane Studios, więc Totilo nie był w stanie dopytać o grę z łowcą wampirów. Dziennikarz usłyszał jednak o podobnym projekcie do Indiany Jonesa, ale następnie przedstawiciel Disney'a odesłał dziennikarza do Bethesdy:

Rozmawialiśmy zanim to ogłoszono. Zasugerował mi tylko, że usłyszę o kolejnym wymarzonym projekcie, który wyjdzie od bardziej zaangażowanego studia niż od Disneya (a la Indy). Ale ujawnienie nastąpiło kilka godzin później. A kiedy kontynuowałem, Disney powiedział mi, że to pytanie do Bethesdy.

Jeśli wszystko zależy do Bethesdy, to sprawa wydaje się przesądzona. Dlaczego zatem Microsoft nie podzielił się nowiną o ekskluzywności? Bardzo możliwe, że nie bez znaczenia wydaje się kwestia FTC i walki o Activision Blizzard. Korporacja wciąż przekonuje amerykańskich urzędników, że nie chce ograniczać rynku, a zapowiedź Blade'a tylko na Xboksy Series X|S oraz PC mogłaby stanowić zaprzeczenie tego stanowiska.

Źródło: Axios

Komentarze (207)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper