Nastoletni haker GTA 6 jest „niezdolny do stawienia się przed sądem”. Został on oskarżony o 12 przestępstw

Gry
3674V
GTA 6
Iza Łęcka | 17.07.2023, 09:52

W zeszłym roku mieliśmy możliwość zobaczenia pierwszych materiałów z GTA 6, lecz niestety nie były to oficjalne filmiki opracowane przez specjalistów z Rockstar. Jeden z hakerów grupy Lapsus$ w nielegalny sposób uzyskał dostęp do fragmentów, a Take-Two oficjalnie przyznało, że pliki pochodziły z nowego Grand Theft Auto. Nie minęło wiele czasu, a podejrzany został zatrzymany przez policję, natomiast w najbliższym czasie ława przysięgłych ustali, czy był winny zarzucanych mu czynów.

Reuters potwierdza, że rozpoczął się proces przeciwko 18-letniemu hakerowi – Arion Kurtaj we wrześniu 2022 roku miał zaatakować Revolut i Uber, otrzymując dostęp do danych około 5000 klientów ten pierwszej firmy i wyrządzając szkody na 3 mln dolarów w drugim przedsiębiorstwie.

Dalsza część tekstu pod wideo

W okresie od lipca do listopada 2022 roku 18-latek wspólnie z innym 17-latkiem mieli zażądać okupu w wysokości 4 mln dolarów od największego brytyjskiego dostawcy usług szerokopasmowych BT Group (BT.L) i operatora telefonii komórkowej EE. Co więcej, byli oni czołowymi przedstawicielami wspomnianej grupy Lapsus$, która zaatakowała firmę NVIDIA. Wśród dokonań cyberprzestępców należy również wyróżnić włamanie do chmury londyńskiej policji – co było związane z aresztowaniem jednego z podejrzanych.

Jak wskazuje prokuratura, Kurtaj zaatakował serwery Rockstar Games i zagroził ujawnieniem kodu źródłowego wciąż tworzonego GTA. Haker wysłał wiadomość do wszystkich pracowników Rockstar za pośrednictwem aplikacji Slack.

W sprawie pojawia się jednak pewna spora przeciwność. Młody haker został oceniony przez psychiatrów jako „niezdolny do stawienia się przed sądem”, zatem ława przysięgłych nie będzie wydawać wyroku o winie lub uniewinnieniu, ale zadecyduje, czy oskarżony popełnił zarzucane mu czyny.

18-latek został oskarżony o 12 przestępstw, w tym trzy zarzuty szantażu, dwa zarzuty oszustwa i sześć zarzutów dotyczących ustawy o nadużyciach komputerowych. Jego 17-letni znajomy zmierzy się w sądzie z dwoma zarzutami szantażu, dwoma zarzutami oszustwa i trzema zarzutami na podstawie ustawy o nadużyciach komputerowych w związku z hakowaniem BT i Nvidii – choć podkreślmy, że do ostatnich kwestii się nie przyznaje.

Źródło: Reuters

Komentarze (54)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper