Bartosz Dawidowski Bartosz Dawidowski 01.10.2014 13:10
Nowe Technologie: czworonożne roboty niedługo osiągną prędkość 40 km/h
1327V

Nowe Technologie: czworonożne roboty niedługo osiągną prędkość 40 km/h

Pamiętacie odcinek "Nowych Technologii" o robotach, które niedługo będą wykorzystywane w armii Stanów Zjednoczonych? Dziś mamy dalszy ciąg tematu mechanicznych pomocników ludzi.

Głównym problemem z czworonożnymi robotami, które mają działać w armii jest stosunkowo niewielka prędkość ich poruszania. Druga sprawa to głośność silników spalinowych, działających w ich wnętrznościach. Przy patrolu żołnierzy stanowi to spory problem, bo wyjący na pełnych obrotach silnik o małej pojemności potrafi być naprawdę głośny.

Wygląda na to, że naukowcy poradzili sobie ze wspomnianymi problemami. Zespół Sangbae Kima z MIT wyposażył nowego robota w zaawansowany moduł, który pozwala temu "gepardowi" na szybkie bieganie, skakanie nad przeszkodami (do 33 cm) i zmienianie kierunku biegu. Robot może poruszać się po płaskim gruncie, porośniętym trawą, z prędkością maksymalną 16 km/h.

Robot MIT jest zasilany silnikiem elektrycznym, czerpiącym energię z potężnego zespołu akumulatorów. Pozwoli to maszynie na ciche podchodzenie do pozycji przeciwnika, w przeciwieństwie do "muła" napędzanego silnikiem spalinowym, którego pokazywaliśmy miesiąc temu.

Zespół z MIT spodziewa się, że robot będzie biegać finalnie z maksymalna prędkością ok. 45 km/h.


Źródło: http://www.extremetech.com/

Tagi: nauka nowe technologie roboty technologie