Nowy model PS5 (CFI-1202) ze znaczącą poprawką. Sony wykorzystało ulepszony procesor

News
7571V
PlayStation 5 logo
Iza Łęcka | 26.09, 07:00

Japoński producent wprowadził na pierwszych rynkach nowy model PlayStation 5. Urządzenie oznaczone adnotacją CFI-1202 nie jest wyłącznie drobną rewizją, bowiem inżynierowie zdecydowali się skorzystać z ulepszonego procesora AMD Oberon SOC znanego jako Oberon Plus, który wykorzystuje proces technologiczny TSMC N6 (6nm).

Na początku miesiąca Austin Evans przyjrzał się nowemu wariantowi konsoli Sony i opisał szereg wprowadzonych zmian – sprzęt otrzymał lepszą obudowę dysku i kolejne wywietrzniki w środku, nie obyło się bez dodatkowych modyfikacji płyty głównej i zmniejszenia gabarytów radiatora. Zgodnie z jego analizami bateria CMOS została ukryta i jest obecnie trudniej dostępna.

Wnętrze konsoli bardzo dokładnie przeanalizował serwis Angstronomics, którego przedstawiciele poinformowali, iż PS5 (CFI-1202) wyposażone jest w ulepszony procesor AMD Oberon SOC znany jako Oberon Plus wykorzystujący proces technologiczny TSMC N6 (6nm). Zgodnie z oficjalnymi wiadomościami nowa propozycja zapewnia wzrost gęstości tranzystorów o 18,8%, a także mniejsze zużycie energii, co ostatecznie prowadzi do obniżenia temperatury sprzętu podczas pracy.

Dzięki temu Sony mogło przebudować PlayStation 5 i wprowadzić mniejszy radiator – to oczywiście wpływa na niższą kwotę przygotowania konsoli.

Przejście na 6nm, odznaczające się mniejszą matrycą niż wcześniejsza wersja, pozwala na opracowanie większej liczby chipów na jednym waflu krzemowym – dzięki zmianie będzie możliwe wyprodukowanie około 20% więcej chipów w tej samej cenie, a to bezsprzecznie będzie miało odzwierciedlenie w wydatku na opracowanie sprzętu. Korporacja będzie mogła także przyspieszyć wprowadzanie na rynek kolejnych egzemplarzy urządzenia.

Już w 2021 roku TSMC, tajwańska firma specjalizująca się w produkcji układów scalonych, zdecydowała się przeznaczyć niemal 2,9 mld dolarów na wytworzenie wafli krzemowych, które miałyby zaspokoić popyt na półprzewodniki. 

Warto jednocześnie zauważyć, że pomimo obniżenia kosztów stworzenia kolejnych egzemplarzy PlayStation 5, pod koniec zeszłego miesiąca Sony zdecydowało się wprowadzić podwyżki.

Nowy model PS5 (CFI-1202) ze znaczącym ulepszeniem. Sony zapewniło ulepszony procesor

Źródło: WCCFTech

Komentarze (255)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper