Xbox Game Pass płaci majątek deweloperom. Polacy potwierdzają gigantyczną kwotę za umieszczenie gry w usłudze

Gry
4003V
Xbox Game Pass
Wojciech Gruszczyk | 18.08.2022, 15:29

Microsoft stale rozbudowuje katalog Xbox Game Pass, ale zazwyczaj nie wiemy, ile tak naprawdę pieniędzy otrzymują deweloperzy za zaakceptowanie umowy Microsoftu. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku twórców Cooking Simulator.

Cooking Simulator wskoczył do Xbox Game Pass i jest to kolejny symulator opracowany przez deweloperów z Polski, który zasilił katalog usługi. Gracze mogą wskoczyć do kuchni i przygotowywać różne posiłki, jednak Microsoft nie mógł liczyć na darmowego burgera.

Dalsza część tekstu pod wideo

Big Cheese Studio znajduje się na giełdzie, więc wszystkie ważne ruchy firma musi przedstawiać w oficjalnych raportach i na początku miesiąca potwierdzono nawiązanie współpracy z Microsoftem:

„Zarząd spółki Big Cheese Studio S.A. z siedzibą w Łodzi („Spółka”) informuje, że w dniu 5 sierpnia 2022 roku Spółka zawarła z Microsoft Corporation umowę, na podstawie której gra Cooking Simulator będzie dostępna w subskrypcji Xbox Game Pass”.

Sytuacja jest jednak bardzo ciekawa, ponieważ w dokumencie potwierdzono dokładną kwotę, którą firma otrzymała za dostarczenie gry do katalogu:

„Informacja o zawarciu ww. umowy została zakwalifikowana przez Spółkę jako informacja poufna w rozumieniu art. 7 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenia w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE (rozporządzenia MAR) ze względu na istotną w skali działalności Spółki wartość umowy, która wynosi 600 000 USD, co stanowi około 22 % zysku netto oraz około 17 % wartości przychodów netto Spółki ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów za ostatni rok obrotowy”.

Mniejsze studio oferujące typowego średniaka otrzymało aż 600 000 dolarów (2,78 mln zł) za umieszczenie gry w Xbox Game Pass. Tytuł zadebiutował na rynku wcześniej, więc nie była to umowa związana z debiutem gry w bibliotce, a nawet firma nie zadbała o żadną wyłączność.

Teraz możemy sobie jedynie wyobrazić, jak prezentują się umowy z takimi gigantami jak Square Enix, które wrzuciło Outriders do Xbox Game Pass w dniu debiutu.

Źródło: Twistedvoxel

Komentarze (223)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper