Canal+ wygrywa kolejny raz z piractwem. 2,5 mln złotych kary i rok pozbawienia wolności dla mieszkańca Mrągowa

Filmy i seriale
2977V
Piractwo
Iza Łęcka | 02.06, 12:40

Piractwo jest praktyką, która doskwiera branży gier, telewizyjnej i filmowej. Świadomość odbiorców jednak powoli się zmienia, co przekłada się również na ilość prowadzonych śledztw i spraw sądowych. Do historii na pewno przejdzie wyrok młodego Polaka, który za nielegalne udostępnianie filmów będzie musiał zapłacić niemal 48 mln kary. Oddziały polskich telewizji cyfrowych mogą jednak pochwalić się kolejnym pozytywnym wyrokiem sądu.

W okresie od października 2016 roku do grudnia 2019 roku jeden z nieuczciwych widzów postanowił znaleźć sposób na „intratne przedsięwzięcie”, które opierało się na nielegalnym udostępnianiu programów telewizyjnych za pomocą sharingu internetowego. Współpracując z innymi zaangażowanymi w proceder stworzyli oni rozbudowaną infrastrukturę, z której korzystało 600 klientów oglądających programy Canal+ i Cyfrowego Polsatu.

Nad sprawą pracowały trzy oddziały policyjne z trzech województw - Wydział dw. z Przestępczością Gospodarczą z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, Wydział dw. z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu oraz Wydziału dw. z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Śledczy zatrzymali karty abonenckie, zabezpieczyli serwery oraz przejęli wykorzystywany sprzęt, dzięki czemu posiadali niezbite dowody winy. Pod koniec kwietnia 2022 roku zapadł wyrok w sprawie.

Oskarżony został uznany za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu, w związku z czym sąd wyznaczył obowiązek naprawienia szkody w części poprzez zapłatę na rzecz pokrzywdzonych – Canal+ Polska S.A. otrzyma 1 mln złotych zadośćuczynienia, natomiast na rzecz Cyfrowego Polsatu skazany będzie musiał oddać 1,5 mln złotych. Dodatkowo mężczyzna został skazany na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres 3 lat, a treść wyroku zostanie podana do publicznej wiadomości w budynku Urzędu Miasta w Mrągowie.

Jak wskazują przedstawiciele Canal+ Polska zasądzona kwota stanowi rekordową karę za przestępstwo z art. 46. § 1 k.k. związane z internetowym sharingiem. Przypomnijmy, że to nie pierwszy raz, gdy platforma walczy z piractwem - w 2019 roku zapadł wyrok w sprawie nielegalnego udostępniania odcinków serialu „Belfer”.

Źródło: Canal+ - informacja prasowa

Komentarze (48)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper