Canal+ walczy z piractwem. Ograniczenie wolności za udostępnienia serialu Belfer

Filmy i seriale
2245V
Canal+ walczy z piractwem. Ograniczenie wolności za udostępnienia serialu Belfer
Iza Łęcka | 01.10.2019, 10:52

Na polskim rynku wciąż dużą popularnością cieszą się serwisy VOD oferujące nielegalnie zdobyte treści. Canal+ podjął się walki z jedną z takich witryn i wygrał sprawę w sądzie – osoba udostępniająca między innymi serial „Belfer” poniosła karę.

Canal+ na swojej stronie potwierdził niecodzienną jak na polskie realia wiadomość. Platforma dysponując specjalną sekcją do walki z piractwem telewizyjnym, monitorowała serwis patrzajto.pl (dawniej vodtu.pl), który zajął się bezprawnym udostępnianiem odcinków serialu „Belfer”.

Pierwotnie wystosowane zostały wezwania do zaprzestania nielegalnej działalności, ale nie przynosiły one oczekiwanych rezultatów. Firma więc musiała podjąć zdecydowane kroki. Sekcja zdobyła dane administratora, zabezpieczono nagrania z serwisu i wszystkie materiały przedstawiono organom ścigania.

Sąd uznał, że wina oskarżonego nie budzi wątpliwości i jest on winny popełnienia przestępstwa z art. 116 ust. 1 i 3 Ustawy z dnia 4 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Następnie, wymierzono oskarżonemu karę ośmiu miesięcy ograniczenia wolności - wyrok jest prawomocny, a obecnie jest w trakcie wykonywania.

„Właściciel serwisu chciał skorzystać z modelu, w którym operuje obecnie większość pirackich serwisów VOD, starając się uniknąć odpowiedzialności karnej. Celowo nie udostępniał treści poprzez własną infrastrukturę hostingową, tylko wykorzystywał odtwarzacze wideo zewnętrznych serwisów, osadzając je na stronie internetowej. W takiej sytuacji organy ścigania często były bezsilne i przyjmowały tłumaczenia sprawców, w których Ci informowali, że wszystkie treści pochodzą z zewnętrznych serwisów hostingowych i są zamieszczane przez użytkowników, na co właściciele stron nie mają wpływu. To pierwszy tak ważny wyrok, który może stać się punktem odniesienia przy kolejnych tego typu sprawach” - mówi jeden z członków sekcji  do walki z piractwem telewizyjnym Platformy CANAL+.”

Jednocześnie Canal+ przypomina także głośną sprawę z ubiegłego roku, gdy właściciel serwisu futbolhd.tv został skazany na karę dziesięciu miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres 3 lat oraz zapłatę 160 000 zł za udostępnienia meczów piłki nożnej bez uprawnień.

Firma oferując nie tylko ekskluzywne filmy, seriale oraz inne treści musi często mierzyć się z takimi praktykami nieuczciwych konsumentów. Opisane sytuacje tylko potwierdzają, iż walka z piratami może zakończyć się porażką i poniesieniem odpowiedzialności karnej.

Polecamy także na naszym serwisie:

Źródło: https://media.pl.canalplus.com/73927-8-miesiecy-ograniczenia-wolnosci-dla-wlasciciela-pirackiego-serwisu-patrzajto-pl

Komentarze (65)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper