Nowy Jork pozywa Activision. Bobby Kotick miał pośpiesznie przyjąć ofertę Microsoftu

News
4259V
Bobby Kotick Activision
Wojciech Gruszczyk | 04.05, 18:51

Bobby Kotick i Activision mają kolejny problem. Teraz nawet miasto Nowy Jork postanowiło oskarżyć wydawcę serii Call of Duty – prawnicy złożyli pozew przeciwko wielkiej korporacji.

26 kwietnia Nowy Jork pozwał Activision. Redakcja Axios otrzymała stosowne dokumenty i postanowiła się nimi podzielić – w szczegółach możemy przeczytać, że to dokładnie przedstawiciele funduszu emerytalnego mieszkańców, funduszu emerytalnego nauczycieli, policjantów oraz strażaków miasta wystosowali pozew, ponieważ wszystkie te grupy są właścicielami akcji Activision i uważają, że działania zarządu giganta zaszkodziły wartości firmy.

Nowy Jork domaga się od Activision wielu dokumentów związanych z transakcją przejęcia korporacji przez Microsoft – przedstawiciele miasta mają naciskać na wydawcę od jesieni. Początkowo pracownicy chcieli się dowiedzieć, co tak naprawdę Bobby Kotick wiedział o niewłaściwym zachowaniu seksualnym w firmie.

„Jak napisano w skardze, Nowy Jork chciał uzyskać dostęp do ksiąg Activison jako pretekst do pozwania Koticka i członków zarządu za rzekome straty wartości firmy. W skardze wyrażono frustrację, że Kotick, który już wcześniej był pod ostrzałem, pod koniec 2021 roku kierował szybkimi negocjacjami w sprawie sprzedaży firmy Microsoftowi”.

Według pozwu, Bobby Kotick oraz zarząd Activision wiedzieli, że zmierzą się z serią pozwów, więc zdecydowali się sprzedać firmę Microsoftowi – w ten sposób prezes mógłby uniknąć problemów.

„Nowy Jork twierdzi, że transakcja z Microsoftem, która oczekuje na zatwierdzenie przez regulatora, pozwala "Kotickowi i jego kolegom z zarządu uniknąć odpowiedzialności za rażące naruszenie obowiązków powierniczych". Twierdzi również, że oferta Microsoftu w wysokości 95 dolarów za akcję zaniża wartość firmy, która była notowana po cenie zbliżonej do tej, zanim latem ubiegłego roku rozpoczęły się publiczne skandale w Activision”.

Axios również przypomina, że od lata ubiegłego roku Activision mierzy się z lawiną pozwów, wśród których można wymienić:

  • 1 federalny pozew o molestowanie (rozstrzygnięty, choć czeka na apelację)
  • 1 pozew o dyskryminację z Kalifornii
  • 1 domniemany pozew zbiorowy
  • 4 pozwy akcjonariuszy (skonsolidowane do dwóch)
  • 8 pozwów dotyczących fuzji z Microsoftem (cztery dobrowolnie odrzucone)

W dodatku firma otrzymała 220 skarg oraz w jej sprawie wszczęto dochodzenie SEC (Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd) oraz dochodzenia dotyczące wykorzystywania informacji poufnych w obrocie papierami wartościowymi prowadzone przez SEC i Departament Sprawiedliwości

Warto przypomnieć, że akcjonariusze Activision Blizzard zgodzili się na przejęcie.

Źródło: Axios

Komentarze (110)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper