Nowy Jork pozywa Activision. Bobby Kotick miał pośpiesznie przyjąć ofertę Microsoftu

Bobby Kotick i Activision mają kolejny problem. Teraz nawet miasto Nowy Jork postanowiło oskarżyć wydawcę serii Call of Duty – prawnicy złożyli pozew przeciwko wielkiej korporacji.
26 kwietnia Nowy Jork pozwał Activision. Redakcja Axios otrzymała stosowne dokumenty i postanowiła się nimi podzielić – w szczegółach możemy przeczytać, że to dokładnie przedstawiciele funduszu emerytalnego mieszkańców, funduszu emerytalnego nauczycieli, policjantów oraz strażaków miasta wystosowali pozew, ponieważ wszystkie te grupy są właścicielami akcji Activision i uważają, że działania zarządu giganta zaszkodziły wartości firmy.
Nowy Jork domaga się od Activision wielu dokumentów związanych z transakcją przejęcia korporacji przez Microsoft – przedstawiciele miasta mają naciskać na wydawcę od jesieni. Początkowo pracownicy chcieli się dowiedzieć, co tak naprawdę Bobby Kotick wiedział o niewłaściwym zachowaniu seksualnym w firmie.




„Jak napisano w skardze, Nowy Jork chciał uzyskać dostęp do ksiąg Activison jako pretekst do pozwania Koticka i członków zarządu za rzekome straty wartości firmy. W skardze wyrażono frustrację, że Kotick, który już wcześniej był pod ostrzałem, pod koniec 2021 roku kierował szybkimi negocjacjami w sprawie sprzedaży firmy Microsoftowi”.
Według pozwu, Bobby Kotick oraz zarząd Activision wiedzieli, że zmierzą się z serią pozwów, więc zdecydowali się sprzedać firmę Microsoftowi – w ten sposób prezes mógłby uniknąć problemów.
„Nowy Jork twierdzi, że transakcja z Microsoftem, która oczekuje na zatwierdzenie przez regulatora, pozwala "Kotickowi i jego kolegom z zarządu uniknąć odpowiedzialności za rażące naruszenie obowiązków powierniczych". Twierdzi również, że oferta Microsoftu w wysokości 95 dolarów za akcję zaniża wartość firmy, która była notowana po cenie zbliżonej do tej, zanim latem ubiegłego roku rozpoczęły się publiczne skandale w Activision”.
Axios również przypomina, że od lata ubiegłego roku Activision mierzy się z lawiną pozwów, wśród których można wymienić:
- 1 federalny pozew o molestowanie (rozstrzygnięty, choć czeka na apelację)
- 1 pozew o dyskryminację z Kalifornii
- 1 domniemany pozew zbiorowy
- 4 pozwy akcjonariuszy (skonsolidowane do dwóch)
- 8 pozwów dotyczących fuzji z Microsoftem (cztery dobrowolnie odrzucone)
W dodatku firma otrzymała 220 skarg oraz w jej sprawie wszczęto dochodzenie SEC (Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd) oraz dochodzenia dotyczące wykorzystywania informacji poufnych w obrocie papierami wartościowymi prowadzone przez SEC i Departament Sprawiedliwości
Warto przypomnieć, że akcjonariusze Activision Blizzard zgodzili się na przejęcie.