Chiny zaostrzają restrykcje z grami wideo. Gracze mogą transmitować wyłącznie produkcje z "ważną licencją"

News
1003V
Gracz
Kajetan Węsierski | 16.04, 15:30

O tym, jak rozwija się cenzura w Chinach, można by pisać książki. Tamtejsza propaganda oraz ograniczenia nakładane na wolność twórczą są bardzo głośno dyskutowane w innych krajach świata i sprawiają, że z przerażeniem patrzy się na przyszłość tamtejszej popkultury. Wszystko to dosięga także gier wideo, którym oczywiście nie brakuje kontrowersji w różnych formach. Niestety ograniczenia zdają się cały czas rozwijać.

Kolejny krok w stronę tych restrykcji został opisany w raporcie Reutersa. Wynika z niego, że chiński rząd wprowadził zasadę, według której gracze mogą transmitować wyłącznie gry wideo, które mają "ważną licencję". To samo tyczy się nawet zagranicznych streamów z wydarzeń sportu elektronicznego. Ograniczenia zostały wprowadzone w życie przez Narodowy Departament Radia i Telewizji, aby walczyć z masowym konsumowaniem treści z gier wideo:

Problemy chaotycznych transmisji na żywo w Internecie, a także uzależnienia od gier wideo nastolatków, budzą powszechne obawy w społeczeństwie, więc należy podjąć odpowiednie i skuteczne środki.

Jedną z gier, która nie ma ważnej licencji, jest na przykład Elden Ring. Ów nie mógł być tam sprzedawany, a teraz nie może być też oficjalnie oglądany. Oczywiście warto zaznaczyć, że "potrzeba jest matką wynalazków" i gracze znajdują masę opcji, aby obchodzić restrykcyjne prawo. I tak, jak da się lewymi sposobami kupować gry bez licencji, tak samo można je nielegalnie oglądać - jak doniósł znany analityk, Daniel Ahmad, chińskie platformy streamingowe jak Huya, DouYu i Bilbii, promują transmitowanie nielicencjonowanych tytułów.

Tak czy inaczej, należy mieć na względzie, że taki ban może bardzo mocno wpłynąć na firmy zajmujące się grami wideo - jeśli oczywiście będzie respektowany i surowo przestrzegany. Wszystkie te ograniczenia idą niestety w złym kierunku.

Źródło: Gaming Bolt

Komentarze (27)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper