GTA 6 zgarnia miliony. Rockstar wykorzystuje przepisy i otrzymuje wielką ulgę podatkową

News
6607V
GTA 6
Wojciech Gruszczyk | 19.01, 19:37

GTA 5 systematycznie notuje ogromne zyski, ale przynajmniej oficjalnie pieniądze nie wpadają do Rockstar North. To właśnie z tego powodu studio może ubiegać się o ulgę podatkową i w ostatnich latach firma zgarnęła wielką pomoc z brytyjskiego Video Game Tax Relief.

W ostatnich latach Rockstar ma pracować głównie nad dwoma projektami: rozwojem GTA Online oraz opracowaniem GTA 6. Możemy podejrzewać, że najwięcej pieniędzy potrzebuje ten drugi projekt i okazuje się, że studio ponownie zadbało o gigantyczną ulgę.

Księgowa z Rockstar North ponownie nie zawodzi i według informacji Tax Watch – studio odpowiedzialne za najważniejsze projekty Take-Two otrzymało aż 56,6 mln funtów (około 64 mln dolarów) z brytyjskiego funduszu Video Game Tax Relief w latach 2019 i 2020.

Sytuacja jest w pewien sposób kontrowersyjna, ponieważ Rockstar zgarnął blisko 50% z całego budżetu VGTR za przedstawionym okres, ponieważ w zespole znajduje się kilku specjalistów, którzy starannie dbają o odpowiednie wypisywanie faktur.

Według oficjalnych danych Rockstar North odnotowało 9,5 miliona funtów zysku operacyjnego, co jednak wygląda dość dziwnie biorąc pod uwagę, że seria GTA (głównie GTA Online) wygenerowało w tym okresie 478,12 mln funtów (651,9 mln dolarów).

Rockstar wykorzystuje sytuację i na przestrzeni ostatnich lat otrzymał już od funduszu 136,6 mln funtów (186,25 mln dolarów) – choć w pierwotnym zamyśle z tej ulgi powinny korzystać mniejsze studia, które nie mogą nawet marzyć o osiągach, które systematycznie wypracowuje seria GTA.

Warto przypomnieć, że w ostatnich dniach pojawiły się przecieki dotyczące daty premiery GTA 6.

Źródło: Tweaktown

Komentarze (28)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych