Microsoft przejmuje Activision Blizzard – Bobby Kotick zgarnie grube miliony dzięki transakcji

Gry
1281V
Bobby Kotick CEO Activision Blizzard
Iza Łęcka | 19.01.2022, 12:20

Korporacja z Redmond nie bierze jeńców i rozpoczyna następny etap wielkich przejęć – tym razem na celowniku jest Activision Blizzard. Wiemy, ile na transakcji mógłby zyskać CEO przedsiębiorstwa odpowiedzialnego między innymi za markę Call of Duty.

Microsoft z przytupem wkracza w 2022 rok – wczoraj oficjalnie przedstawiono plany dotyczące pozyskania Activision Blizzard, opiewającego na zawrotną kwotę niemal 70 mld dolarów. Tym samym amerykański gigant zdobędzie tak rentowne marki jak Call of Duty, Diablo, Overwatch czy Candy Crush. W obliczu ostatnich kontrowersji związanych z atmosferą w pracy, zarzutami o molestowanie seksualne i mobbing, do jakich dochodziło w szeregach Blizzarda, wielu obserwatorów branży komentuje sytuację i dalszą rolę Bobby'ego Koticka – zgodnie z zapewnieniami Phila Spencera CEO będzie nadal pełnił swoją funkcję w trakcie procesu przejęcia i dopełni wszelkich formalności związanych z poprawą kultury pracy w swoich zespołach.

Oprócz dalszych zawodowych losów Koticka istotny wydaje się jego zysk – jako jeden z inwestorów Activision Blizzard oczywiście zarobi on na dopełnieniu zakupu. Microsoft wczoraj potwierdził, że planowane jest nabycie za 95 dolarów za akcje. Zgodnie z danymi Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd na dzień 7 sierpnia 2021 roku przedstawiciel Blizzarda posiada 3 908 698 akcji. Tym samym staje się jasne, że w momencie zakończenia wszelkich formalności może on zarobić 371 326 310 dolarów.

Co ciekawe, do tej niebotycznej kwoty będzie można dołożyć kolejne miliony. Jeżeli spekulacje dotyczące odejścia Koticka z firmy tuż po sfinalizowaniu transakcji z Microsoftem okażą się prawdą, CEO zgarnie ponad 290 mln dolarów w formie odprawy – zapis ten jest regulowany dzięki umowie.

„Po rozwiązaniu przez nas stosunku pracy bez przyczyny lub z ważnego powodu w okresie 12 miesięcy po zmianie kontroli, pan Kotick otrzymałby płatności i świadczenia o łącznej wartości 292 970 341 dolarów, to ustalenia z grudnia 2020 roku”.

Gigant z Redmond planuje zrealizować transakcję w kwartale finansowym, który zakończy się 30 czerwca 2023 roku, do tego czasu będziemy bacznie śledzić poczynania Bobby'ego Koticka i jego starania o polepszenie warunków pracy w przedsiębiorstwie – swego czasu postępowanie włodarzy korporacji zostało skrytykowane przez Phila Spencera. Na początku tego tygodnia ogłoszono, że Activision Blizzard zwolniło 37 pracowników, a 44 kolejnych "zdyscyplinowali". Podjęte kroki są związane z udziałem w śledztwie.

Źródło: VGC

Komentarze (34)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper