Roger Żochowski Roger Żochowski 17.06.2013 22:27
E3 2013 ANKIETA: Wybieramy najlepsze gry, konsolę i podsumowujemy targi
2577V

E3 2013 ANKIETA: Wybieramy najlepsze gry, konsolę i podsumowujemy targi

E3 2013 za nami i możemy już z ręką na sercu napisać, że były to najlepsze targi od lat. Każdy z redaktorów wybrał swoje TOP 5 gier E3, o tym co go zawiodło i pokusił się o krótki komentarz dotyczący sytuacji na rynku next-genów. Zapraszamy na krótkie posumowanie, ankietę i podzielenie się z nami swoimi typami.

Roger


Gdyby co roku E3 wyglądało tak jak w 2013 byłoby cudownie. Nie zawiodłem się praktycznie na żadnej konferencji. EA zapowiedziało nowego Mirrora, Ubisoft przywalił z grubej rury The Crew i The Division, Microsoft poprawił kilkoma świetnie zapowiadającymi się exami, Ninny podniosło ciśnienie gameplayem z Bayonetty 2 i nowego Xenoblade, Konami doprowadziło nie do ekstazy filmikiem z MGSV, Square Enix wrzuciło na twarz banana po wskrzeszeniu do życia Final Fantasy XV i Kingdom Hearts III, a Sony... no właśnie Sony nowymi exami (poza The Order), specjalnie nas nie zaskoczyło, ale zapowiedzi ceny PS4 i braku restrykcji sieciowych wystarczająco mnie uradowały. To były naprawdę udane targi. Trzy luźne myśli na koniec? Vita umiera, gry free-to-play rozpanoszą się na dobre na nowej generacji, a polski deweloping to już światowa pierwsza liga.

Najlepsze gry E3:
1. Final Fantasy XV
2. Mirror's Edge (2014)
3. Wiedźmin 3: Dziki Gon
4. Bayonetta 2
5. Metal Gear Solid V: The Phantom Pain

Największy zawód na E3:
Brak The Last Guardian i nowej Zeldy, "blokada" Xboksa One w naszym kraju

PS4, Xbox One czy Wii U:
Skoro Microsoft blokuje mi możliwość grania na next-genie w Polsce, to kombinować zamiaru nie mam. W tej chwili  PS4 i Wii U starczą mi w zupełności.
 

Perez


E3 2013 miało być przełomowe i było. Zawodowe spaczenie nie pozwoliło mi oderwać wzroku od konferencji, co na szczęście nie było bolesnym przeżyciem, gdyż wszystkie prezentujące wypadły bardzo dobrze. Microsoft podniósł się po majowym samobóju, niestety tylko do czasu, aż zaczęły wypływać kolejnej wieści na czele ze słynnym „nie masz Sieci, kup X360”. EA i Ubisoft pokazały kilka niezłych produkcji, a że przekrój był duży, to każdy znalazł coś dla siebie (m.in. Plants vs. Zombies Garden Warfare, Titanfall, Mirror’s Edge, Rocksmith, Watch_Dogs, Tom Clancy’s The Division). Zwieńczeniem konferencyjnego dnia był pokaz Sony, gdzie zaprezentowano PS4 (pierwsze wrażenie – średni wygląd, wydaje się duża; drugie wrażenie – po porównaniu choćby wielkości konsol – wow, jest lepiej). O ile część, nazwijmy to, konsolowa na plus, o tyle z grami na razie bez szaleństw. Nie ma co jednak narzekać, bo pamiętajmy, że mamy dopiero czerwiec, przed nami jeszcze gamescom i TGS, tym samym do końca roku jeszcze sporo może się wydarzyć.  

Najlepsze gry E3:
1. Tom Clancy's The Division
2. Watch Dogs
3. Wiedźmin 3: Dziki Gon
4. Mirror's Edge (2014)
5. NBA 2K14

Największy zawód na E3:
Potraktowanie PS Vita po macoszemu, niewiele nowych IP

PS4, Xbox One czy Wii U:
Na tę chwilę odkrywczy nie będę i w ciemno biorę PS4 - cena, dostępność, PS+. Wierzę jednak, że MS jeszcze się ogarnie i pojawią się powody, aby zainwestować w ich sprzęt.
 

Enkidou


Nie spodziewałem się tego, ale jestem naprawdę usatysfakcjonowany. Byłem nastawiony negatywnie po ubiegłorocznej bryndzy i zapaści, ale tegoroczne E3 dostarczyło. Już nie muszę tylko wygrzebywać staroci, mogę też z umiarkowanym optymizmem spojrzeć w przyszłość. Najmniej spodziewałem się jednak renesansu jRPG - nowe Xeno od Monolith Soft i Final Fantasy XV to gry dla których chce mi się kupić nową konsolę. Mam nadzieję, że będą to tytuły tak dobre na jakie się w tej chwili zapowiadają.

Najlepsze gry E3:
1. X (Monolith Soft Wii U)
2. Metal Gear Solid V: The Phantom Pain
3. Final Fantasy XV
4. Bayonetta 2
5. The Wonderful 101

Największy zawód:
Chyba nie był nic takiego, chociaż spodziewałem się innej gry Retro Studios, innego trójwymiarowego Mariana i obecności The Last Guardian. Rozumiem rozgoryczenie graczy wynikające z kuriozalnej polityki Microsoftu, ale Xbox One nigdy specjalnie mnie interesował, więc DRM i brak obecności konsoli w Polsce do osobistych rozczarowań nie zaliczam.

PS4, Xbox One czy Wii U:
Patrząc na listę powyżej to chyba Wii U.

 

Psyko


Najlepsze targi w Los Angeles od wielu lat. Masa ciekawie zapowiadających się gier, powoli rozpędzająca się nowa generacja i... sporo przykrości ze strony Microsoftu. Wali mnie DRM, w nosie mam konieczność łączenia się z Siecią co 24 godziny, ale opóźnienia polskiej premiery nie zniosę. Mam niby czekać kilka miesięcy, żeby kupić XO, gdy do wzięcia będzie BF4 wraz z nowym PlayStation? Niedoczekanie. Mam nadzieję, że Amerykanie zreflektują się i Xbox One wyląduje u nas jeszcze w tym roku.

Najlepsze gry E3:
1. Wiedźmin 3: Dziki Gon
2. Dead Rising 3
3. Killer Instinct
4. Tom Clancy's The Division
5. The Crew
(nowe Halo jak na razie odpada, bo pokazało się wyłącznie w formie CGI)

Największy zawód na E3:
Brak zapowiedzi Project Gotham Racing 5.

PS4, Xbox One czy Wii U:
Nęci mnie Xbox One wraz z naprawdę fajnymi tytułami startowymi. Jeżeli jednak Microsoft oleje w tym roku Polskę, to bez cienia wahania sięgnę po PlayStation 4. Nintendo niezmiennie do mnie nie trafia.
 

Tomasz Doktorski (Gość Niedzielny)


Przyznam że osobiście jestem zawiedziony tegorocznymi targami E3. Wszyscy skupili się na początkowo zabawnej, a później niestety coraz bardziej niesmacznej walce dobra ze złem (Sony vs Microsoft), a zapomniano o tym co najważniejsze, czyli o grach. Owszem, zapowiedziano kilka nowych IP, ale oprócz świetnie zapowiadającego się "The Division" ze stajni Ubisoftu, żadna inna gra nie spowodowała u mnie opadu szczęki i tak zwanego efektu "WOW". Trochę słabo jak na mającą rozpocząć się w tym roku nową generację…

Najlepsze gry E3:
1. Tom Clancy's The Division
2. Metal Gear Solid V: The Phantom Pain
3. Titanfall
4. X (Monolith Soft Wii U)
5. Wiedźmin 3: Dziki Gon

Największy zawód:
Nintendo, które zdecydowanie odpuściło sobie tegoroczne E3. Gdzie jest nowy Metroid się pytam?

PS4, Xbox One czy Wii U:
Wii U to taki pół next gen i to w dodatku bez gier, Xboxa One sobie odpuszczę dopóki Microsoft nie zmieni swojej dziwnej polityki (chociaż i tak pewnie kupię tę konsolę w okolicach premiery nowego Halo), więc na polu bitwy zostaje na razie tylko PS4. 
 

Monika


Najlepsze gry E3:
1. Quantum Break
2. The Order: 1886
3. Tom Clancy's The Division
4. Destiny
5. Call of Duty: Ghosts

Największy zawód:
Nie zawiodłam się na niczym poza polityką Microsoftu

PS4, Xbox One czy Wii U:
Wybór konsoli? Jak zwykle to co wyjdzie pierwsze i dalej w kolejności, czyli PS4, Xbox One. Wii U nadal odpuszczam. Która konsola będzie u mnie wiodąca? To się okaże jak sama porównam obie dopiero u siebie w domu :)

 

Roman (grafik PSX Extreme)


Najlepsze gry E3:
1. The Evil Within
2. Watch Dogs
3. Destiny
4. Wiedźmin 3: Dziki Gon
5. Dead Rising 3

Największy zawód na E3:
Brak gier na PS Vita

PS4 i Xbox One czy Wii U:
Na chwilę obecną tylko PS4

 

Zachęcamy też do obejrzenia specjalnego odcinka Gościa Niedzielnego, w którym to na materiale filmowym podsumowujemy E3 2013.

Tagi: redakcja