Optometrysta o szkodliwości wyświetlaczy 3D

Gry
630V
Optometrysta o szkodliwości wyświetlaczy 3D
Bartosz Dawidowski | 12.08.2010, 07:25

Dłuższe sesje przy konsoli, podpiętej pod telewizor 3D, mogą powodować bóle oczu i nudności. U dzieci poniżej 7 roku życia może nawet podobno dojść do trwałego uszkodzenia wzroku.. Jakie są fakty?

Dłuższe sesje przy konsoli, podpiętej pod telewizor 3D, mogą powodować bóle oczu i nudności. U dzieci poniżej 7 roku życia może nawet podobno dojść do trwałego uszkodzenia wzroku.. Jakie są fakty?xxxxx
 


Czy przy oglądaniu obrazu stereoskopowego, generowanego przez TV, możemy uszkodzić sobie wzrok? Według doktora Marka Borcherta, znanego optometrysty z Uniwersytetu w Los Angeles, szansa na to jest znikoma:

"Jest mało prawdopodobne, by 3D spowodowało trwałe szkody dla wzroku. Są osoby, które nie czują się dobrze, oglądając przez dłuższy okres czasu obrazy 3D (bóle głowy, nudności), ale nie ma żadnych przesłanek, by twierdzić, że może tutaj dojść do trwałego uszkodzenia wzroku".

Niestety Mark Borchert nie rozwiewa wątpliwości, które dotyczą korzystania z wyświetlaczy 3D przez dzieci, choć podkreśla, że niebezpieczny okres należałoby zawęzić do 3 roku życia maluchów (a nie siódmego, jak rekomendować będzie Nintendo przy 3DS):

"Widzenie obuoczne jest czymś, czego uczymy się w pierwszych 3 latach naszego życia. Do tego wieku możliwe byłoby upośledzenie funkcji widzenia obuocznego, gdyby wystawiać stale tak młodych ludzi na obraz pochodzący z 3D TV (...) Nie mogę sobie wyobrazić jednak, by coś takiego mogło spowodować trwałe uszkodzenia wzroku u kogoś kto skończył już 4 rok życia" - powiedział optometrysta.


 

Źródło: własne

Komentarze (40)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper