John Madden nie żyje. EA wspomina ikonę niezwykle popularnej marki NFL, wychodzącej od 1988 roku

Gry
1043V
John Madden nie żyje. EA wspomina ikonę niezwykle popularnej marki NFL, wychodzącej od 1988 roku
Bartosz Dawidowski | 29.12.2021, 09:50

Zmarła jedna z największych ikon gier sportowych wszech czasów. John Madden, słynny trener futbolu amerykańskiego, nie żyje.

John Madden, najbardziej znany trener w historii futbolu amerykańskiego, zmarł 28 grudnia, w wieku 85 lat.

Z perspektywy większości graczy nazwisko Madden kojarzy się przede wszystkim z serią niezwykle popularnych tytułów, tworzonych przez EA Sports pt. Madden NFL. Według danych z 2020 roku sprzedano już ponad 250 milionów kopii gier z tej serii, a przychody EA, związane z Madden NFL, mają już wynosić ponad 4 mld dolarów.

Electronic Arts już w 1986 roku próbowało nawiązać współpracę z Johnem Maddenem. Trener nie zgodził się jednak na podpisanie kontraktu z amerykańskim wydawcą ze względu na uproszczoną formułę gameplayu (ograniczone składy zespołów), którą chciało wprowadzić EA. Firma wstrzymała się więc z wprowadzeniem gry na rynek, zapewniła pełne składy drużyn i przyciągnęła finalnie do siebie Maddena zapewnieniami, że produkcja może być narzędziem edukacyjnym dla pasjonatów futbolu amerykańskiego. Dzięki temu, w 1988 roku, w sklepach pojawiło się John Madden Football (PC, Commodore 64, Apple II). Na okładce pojawił się słynny trener, który sygnował swoim nazwiskiem i wizerunkiem kolejne odsłony tego IP od Electronic Arts.

John Madden, który wsławił się również jako komentator sportowy, twierdził w wywiadach, że jest kiepskim graczem i że woli patrzeć, jak inni prowadzą zmagania w serii Madden NFL, co dawało mu według jego zapewnień frajdę podobną do oglądania prawdziwych rozgrywek w TV.

Johna Maddena wspomina EA Sports na Twitterze:

"Dzisiaj straciliśmy bohatera. John Madden był synonimem futbolu amerykańskiego przez ponad 50 lat. Jego znajomość tej dyscypliny była niezrównana, podobnie jak jego miłość do sportu. Był skromnym mistrzem i dobrym nauczycielem oraz trenerem. Nasze myśli i serca są teraz z przyjaciółmi, rodziną i milionami fanów Johna, za którym będziemy już zawsze tęsknić i którego nigdy nie zapomnimy".

https://youtu.be/x2FVk3qIHiY
https://youtu.be/v4_P8IbusEQ

Źródło: własne

Komentarze (12)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper