Monitory z HDMI 2.1 oferują tak naprawdę funkcje HDMI 2.0. Gracze muszą bardzo uważnie kupować nowy sprzęt

News
1832V
Monitory z HDMI 2.1 oferują tak naprawdę funkcje HDMI 2.0. Gracze muszą bardzo uważnie kupować nowy sprzęt
Wojciech Gruszczyk | 13.12.2021, 13:10

Na rynku pojawił się już nowy standard HDMI, który jest bardzo istotny między innymi dla posiadaczy PlayStation 5 i Xboksów Series X|S. Jak się jednak okazuje – organ odpowiedzialny za przyznawanie licencji potwierdził, że część monitorów z HDMI 2.0 może być określonych jako HDMI 2.1.

PlayStation 5 i Xboksy Series X|S na papierze mogą zapewnić rozgrywkę w rozdzielczości 4K przy 120 klatkach na sekundę oraz ze wsparciem HDR, więc sięgając po nowy telewizor lub monitor najlepiej wybrać taki, który oferuje już HDMI 2.1 – w ten sposób możemy mieć pewność, że sprzęt będzie gotowy, by wykorzystać pełny potencjał nowych konsol.

Jak się jednak okazuje – kupując monitor z oznaczeniem „HDMI 2.1” możemy nie otrzymać wszystkich funkcji, ponieważ będzie to tak naprawdę sprzęt z „HDMI 2.0”.

HDMI 2.0 po premierze HDMI 2.1 stał się częścią nowego standardu, ponieważ nowa propozycja jest w pełni kompatybilna z poprzednią generacją. Sytuacja jest jednak problematyczna, ponieważ organizacja zajmująca się licencjonowaniem HDMI twierdzi, że funkcje HDMI 2.1 są „opcjonalne” – oznacza to, że monitor nie musi posiadać wszystkich elementów, by otrzymać odpowiednie oznaczenie.

Już teraz na rynku pojawiły się monitory z „HDMI 2.1”, które jednak nie spełniają wszystkich standardów graczy – 24,5-calowy monitor 240Hz od firmy Xiaomi posiada w opisie wzmiankę o „HDMI 2.1”, ale obok pojawia się „gwiazda” (*). Dopiero wczytując się w opis możemy otrzymać potwierdzenie, że sprzęt nie obsługuje FRL (Fixed Rate Link), więc nie zapewnia obsługi wyższej częstotliwości odświeżania przy wyższej rozdzielczości.

Redakcja TFT Central otrzymała od HDMI Licencing Administrator wiadomość, że w zasadzie standard HDMI 2.0 przestał istnieć i teraz producenci powinni podawać HDMI 2.1, ale także wymieniać obsługiwane funkcje.

„1) HDMI 2.0 już nie istnieje, a urządzenia nie powinny deklarować zgodności z wersją 2.0, ponieważ nie ma już do niej odniesienia.

2) Funkcje HDMI 2.0 są obecnie podzbiorem 2.1

3) Wszystkie nowe możliwości i funkcje związane z HDMI 2.1 są opcjonalne (dotyczy to FRL, wyższych przepustowości, VRR, ALLM i wszystkich innych).

4) Jeśli urządzenie twierdzi, że jest zgodne z 2.1, musi również określić, jakie funkcje obsługuje, aby nie było żadnych niejasności”.

Sytuacja może być bardzo kłopotliwa dla graczy, ponieważ z doświadczenia wiem, że przynajmniej aktualnie trudno uzyskać szczegóły HDMI 2.1 w monitorach, a właśnie ten standard powinien zapewnić między innymi wsparcie Variable Refresh Rate, Auto Low Latency Mode oraz Advanced Enhanced Audio Return Channel (eARC).

Poniżej możecie sprawdzić, jakie funkcje powinien zawierać „pełny HDMI 2.1”:

HDMI 2.1 i HDMI 2.0 - funkcje

Źródło: https://videocardz.com/newz/hdmi-licensing-administrator-does-not-seem-bothered-with-fake-hdmi-2-1-monitors

Komentarze (0)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych