Bartosz Dawidowski Bartosz Dawidowski 08.11.2021 11:19
Denuvo znów krytykowane. Zablokowany dostęp do wielu gier przez problemy z serwerami systemu DRM
766V

Denuvo znów krytykowane. Zablokowany dostęp do wielu gier przez problemy z serwerami systemu DRM

Krytyka Denuvo pojawia się najczęściej w kontekście nadmiernego obciążenia sprzętowego, które generuje ten system DRM. Tym razem firma specjalizująca się w zabezpieczeniach antypirackich zaliczyła jednak nową wpadkę.

Denuvo nie ma najlepszej opinii i trudno się dziwić, skoro w wielu grach ten system DRM powoduje wyraźne spadki płynności animacji (ostatnio w Resident Evil Village, o czym pisaliśmy szerzej tutaj).

Do krytyków zabezpieczeń antypirackich Denuvo przyłączają się nowe osoby. Okazuje się, że posiadacze legalnie zakupionych gier mieli w nocy problem z odpaleniem swoich produkcji. Przy próbie włączenia danego tytułu pojawiał się komunikat o niemożliwości nawiązania połączenia z serwerem, co blokowało uruchomienie aplikacji. Dotyczyło to wielu produkcji, np. ostatnich odsłon marki Football Manager, Dead Rising, Resident Evil czy Total War. Kłopot wynikał z błędu w łączeniu się z serwerami Denuvo, które nie działały poprawnie.

Wygląda na to, że Denuvo już rozwiązało problem z serwerami, ale sprawa pokazuje, jak duże problemy może sprawić to DRM w przypadku, gdy coś dzieje się nie tak z infrastrukturą sieciową firmy. System spotyka się z tak dużą krytyką, że wielu wydawców wyłącza go po pewnym czasie od premiery swoich gier. Tak było ostatnio m.in. z Mafia Definitive Edition.

Źródło: https://twistedvoxel.com/denuvo-servers-go-down-leading-to-some-games-becoming-unplayable-on-steam/
https://www.neogaf.com/threads/denuvo-servers-go-down-leading-to-some-games-becoming-unplayable-on-steam.1623203/

Tagi: denuvo drm piractwo problemy