Kajetan Węsierski Kajetan Węsierski 16.10.2021 12:30
Steam a kryptowaluty
991V

Valve odcina się od kryptowalut. Steam banuje gry, które korzystają z technologii blockchainów oraz NFT

Wygląda na to, że Valve zdecydowało się zaostrzyć i egzekwować kwestie związane z kryptowalutami na Steamie - gry, które wykorzystują je w swoich mechanikach, mogą spodziewać się banów.

Steam to obecnie najpotężniejsza platforma oferująca gry na PC. I choć nie ma już monopolu na tym rynku, to wciąż jest zdecydowanie silniejsza niż wielu jej konkurentów. Wszystko przez przemyślany model biznesowy, liczne promocje oraz wyczekiwane przez wielu wydarzenia (jak choćby miniony Steam Next Fest). Co więcej, choć można im zarzucić wiele, niekiedy rzeczywiście słuchają głosu społeczności.

Tym razem zdecydowali się postawić dość odważny i radykalny krok. Jak bowiem wynika z najnowszych doniesień, Valve zaktualizowało wskazówki dotyczące korzystania ze SteamWorks, API Valve do publikowania gier oraz modów.  W sekcji, która mówi o tym, czego nie wolno umieszczać w grach, gdzie mamy takie elementy, jak: mowa nienawiści, pornografia czy wirusy, pojawił się także zapis o „aplikacjach opartych na technologii blockchain, które umożliwiają wymianę kryptowalut lub NFT”.

Oznacza to, w najprostszych słowach, że na Steam nie będą mogły się już pojawiać gry, które bazują na takim obrocie dóbr. W niektórych projektach NFT rozdawano w formie osiągnięć, a w innych umożliwiano przeprowadzanie mikrotransakcji przy ich pomocy. Wszystko przez fakt, iż kryptowaluty "mogą mieć realną wartość w rzeczywistym świecie".

Jednym ze zbanowanych projektów jest Age of Rust od ekipy ze Space Pirate Games, która to ustosunkowała się już do nowej polityki w oddzielnym wątku na Twitterze. Sprawdźcie sami, aby poznać szerszy kontekst sytuacji:

Źródło: https://www.pcgamesn.com/steam/nft-crypto-games-banned-steam

Tagi: Gabe Newell kryptowaluty Steam Valve