Iza Łęcka Iza Łęcka 23.09.2021 12:38
Steam Deck
1207V

Steam Deck bez tajemnic. Valve odpowiada na pytania graczy

Premiera przenośnego sprzętu Valve zbliża się wielkimi krokami. By rozwikłać wszelkie wątpliwości dotyczące Steam Decka, producent odpowiedział na systematycznie powtarzające się pytania. Przygotowany FAQ jest źródłem cennych informacji.

Steam Deck trafia do pierwszych deweloperów, jednakże już pod koniec roku urządzenie w łapy chwycą klienci, którzy złożyli zamówienie od razu po wystartowaniu pre-orderów – w innej sytuacji trzeba uzbroić się w cierpliwość i zaczekać nawet do 2022 roku.

Valve wychodzi jednak naprzeciw wszystkim graczom zainteresowanym sprzętem i przygotowało rozbudowany FAQ, który rozwiewa na wiele nurtujących kwestii. Spośród całej masy zapytań wybrano te najczęściej się pojawiające i odpowiedziano na nie.

Steam Deck pozwoli na stworzenie wielu kont użytkowników, które będą posiadały własne ustawienia i dane zapisów. Użytkownicy skorzystają z funkcji „Dodaj grę”, którą znamy z komputerów, co więcej, otrzymaliśmy szczegóły dotyczące trybu offline:

„W jaki sposób SteamOS i Steam Deck będą traktować tryb offline, jeśli chodzi o uruchamianie gier?

Tak jak na PC, konieczne będzie bycie online, by móc pobierać gry i grać w te wieloosobowe wykorzystujące internet. Po zainstalowaniu gry na dysku możesz w nią grać, gdy Steam Deck jest offline (chyba że gra wymaga połączenia z internetem).”

Karty microSD w Steam Decky korzystają z systemu ext4 – po włożeniu do konsoli karty będą automatycznie formatować się do odpowiedniego formatu. Sprzęt możemy wykorzystywać jako kontroler do PC (przez Remote Play), ale nie został zoptymalizowany pod kątem aplikacji i gogli VR.

Na Steam Deck możemy zainstalować wiele systemów, a rozruch jest możliwy z karty microSD. Producent jednak nie zdecydował się na wsparcie zewnętrznych kart graficznych, a po zadokowaniu do stacji nie zwiększymy mocy platformy, ponieważ „w trybie mobilnym Steam Deck działa z pełną wydajnością”.

Potwierdzono także istotną informację dotyczącą gier:

„Czy na Steam Decku mogę uruchomić gry spoza Steam przez Protona?

Tak, można uruchomić gry spoza Steam przez Protona.”

Wszystkie modele urządzenia posiadają szklany ekran (optycznie zespolony panel IPS), a propozycja o pamięci 512 GB została wyposażona w „antyrefleksyjne szkło”. Steam Deck otrzymał dwa silniczki LRA (po jednym pod każdym panelem dotykowym), a gniazdo audio wspiera jednocześnie dźwięk i mikrofon (układ CTIA).

Ekran obsługuje wielokrotny dotyk (do dziesięciu palców), a do pudełka trafi 1,5-metrowy przewód do ładowania.

Źródło: https://www.steamdeck.com/pl/faq
https://www.gamesradar.com/valve-answers-all-your-burning-steam-deck-questions-in-new-faq/

Tagi: Steam Steam Deck Valve