Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 12.08.2021 14:23
Apex Legends
1122V

Apex Legends straciło głównego projektanta z powodu rasistowskich i seksistowskich komentarzy z 2007 roku

Respawn Entertainment zdecydowało się zwolnić głównego projektanta z Apex Legends, który w 2007 roku wygłaszał wiele obraźliwych komentarzy. Twórca przyznał, że „bierze pełną odpowiedzialność” za swoje słowa.

Nie tylko w Blizzardzie jesteśmy świadkami dużych zmian kadrowych. Respawn Entertainment musiało zmienić głównego projektanta Apex Legends, ponieważ na początku miesiąca pojawiły się wpisy z 2007 roku, w których Daniel Klein wygłaszał wiele obraźliwych komentarzy dotyczących kobiet oraz Afrykanów.

Na jednym z blogów deweloper określił kobiety jako te posiadające „chromosomy kretyna”, a rodzinę Afrykanów porównał do zwierząt – podobnych komentarzy było znacznie więcej.

Daniel Klein postanowił sam zgłosić sprawę do Respawn i przedstawił film dyrektorowi do spraw komunikacji. Ryan Rigne – potwierdził, że „ludzie dorastają” i pewnie twórca już tak nie myśli, ale od piątku projektant nie jest już częścią zespołu odpowiedzialnego za Apex Legends.

Tak sytuację przedstawił sam deweloper:

„Być może widzieliście okropne, obraźliwe rzeczy, które powiedziałem w 2007 roku. Z całego serca zgadzam się, że tamten facet powinien zostać zwolniony. Od tamtej pory włożyłem tyle energii w to, by stać się lepszą osobą, a teraz jestem po prostu bardzo przygnębiony, bo czuję, że nigdy nie będę w stanie nadrobić tego, kim byłem. Mówiłem rasistowskie i seksistowskie rzeczy, nie dlatego, że głęboko w nie wierzyłem, ale dlatego, że wiedziałem, że mogę wywołać reakcję u ludzi. To nie usprawiedliwia niczego, co powiedziałem; wpływ moich słów był taki sam bez względu na to, w co wierzyłem”.

Projektant postanowił nagłośnić sprawę, ponieważ uważa, że jego historia może pomóc innym osobom:

„Wspominam o tym, ponieważ z pomocą wielu ludzi, którzy kochali mnie pomimo tego, jakim gówniarzem czasami byłem, zrobiłem postępy na drodze do stania się lepszym człowiekiem. Jeśli moja historia pomoże choć jednej osobie w podobnej sytuacji dostrzec, że jest sposób, by stać się lepszym, to przynajmniej spełni ona swój cel”.

Daniel Klein stwierdził, że jego zdaniem Electronic Arts i Respawn mogli go zwolnić – choć sam może się z tą decyzją nie zgadzać. Twórca przeprosił cały zespół Apex Legends.

Warto dodać, że Respawn Entertainment zostało założone w 2010 roku.

Źródło: https://www.videogameschronicle.com/news/respawn-fires-apex-legends-lead-game-designer-for-racist-and-sexist-comments/

Tagi: Apex Legends Electronic Arts Respawn Entertainment