Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 31.07.2021 05:33
PS5 nowe funkcje
4722V

PS5 z wielką listą nowości. Gracze potwierdzają funkcje w becie – PlayStation 5 dalej bez 1440p i VRR

Sony udostępniło nowy firmware PS5 wybranym graczom i w Sieci pojawiły się pierwsze konkrety dotyczące nowości przygotowanych przez japońską korporację. Gracze mogą oczekiwać wielu nowych funkcji, które powinny zostać ciepło przyjęte przez szeroką publikę.

Pierwsza beta firmware PS5 jest dostępna wyłącznie w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Japonii, Niemczech oraz Francji. Pierwsi gracze otrzymali już pliki, więc otrzymaliśmy potwierdzenie nowych funkcji.

Tak jak mogliśmy się spodziewać (biorąc pod uwagę dzisiejsze ogłoszenie Seagate oraz szczegóły ujawnione przez Sony), posiadacze PlayStation 5 otrzymali dostęp do gniazda M.2 SSD. Sony podkreśla, że gracze muszą korzystać z urządzeń, które charakteryzują się prędkością odczytu na poziomie 5,500MB/s lub wyższą.

Producent informuje także, że „nie może zagwarantować, że wszystkie urządzenia M.2 SSD spełniające opisane specyfikacje będą działać z konsolą”, więc warto zaczekać na oficjalną listę wspieranych urządzeń przed złożeniem zamówienia.

PS5 beta firmware oferuje także obsługę dźwięku 3D do głośników w telewizorach, więc gracze nie będą teraz zmuszeni do zakładania słuchawek, by móc sprawdzić najlepszą jakość dźwięków. Warto zaznaczyć, że gracze będą musieli w tym wypadku wykorzystać kontroler DualSense – za jego pomocą zostanie dokonany pomiar akustyki pomieszczenia.

Wśród nowych funkcji warto jeszcze wyróżnić zmiany w menu – teraz znajdziemy tutaj więcej opcji personalizacji, a użytkownicy PS5 będą mogli przeglądać i pisać wiadomości do znajomych z Centrum Sterowania.

Sony zadbało także o odświeżenie zakładki znajomi w Game Base, gdzie teraz łatwiej będziemy sprawdzać listę przyjaciół, którzy akurat są online.

Firma przygotowała również większe wyróżnienie gier z PlayStation 5 i PlayStation 4 – po aktualizacji każdy tytuł otrzyma swoją ikonkę w bibliotece, tak by gracze nie popełniali więcej błędów i nie pobierali pozycji na złą platformę.

W PS5 znajdzie się również rozbudowana funkcja śledzenia trofeów – w ten sposób otrzymamy szybki dostęp do pięciu pucharków, które aktualnie chcemy wykonać. W PlayStation Now pojawi się opcja wyboru rozdzielczości (720p lub 1080p), a nawet zainteresowani skorzystają z nowej funkcji systemu związanej z zapisem klipów – teraz na dysku będą lądować nasze najlepsze osiągnięcia.

Tutaj sprawdzicie pełny patch notes:

Możemy jednak potwierdzić, że firmware nie wdraża wsparcia 1440p i nie oferuje VRR w PlayStation 5.

Źródło: https://www.theverge.com/2021/7/29/22599593/sony-ps5-m2-ssd-support-beta-features
Twitter: tomwarren

Tagi: PlayStation 5 PS5 Sony