Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 27.07.2021 14:47
GTA United znika z Sieci
1916V

GTA United znika z Sieci. Twórcy przez 14-lat rozwijali moda, ale nie chcą walczyć z Take-Two

Wydawca serii Grand Theft Auto eliminuje z Sieci kolejne prace fanów. Autorzy rozwijanego od 14-lat moda GTA United nie zamierzają walczyć z Take-Two, więc zdecydowali się usunąć prace. W ten sposób autorzy mogą „pożegnać się na własnych warunkach”.

Społeczność serii Grand Theft Auto z niepokojem obserwuje ostatnie ruchy Take-Two, które systematycznie wysyła żądania DMCA do kolejnych twórców modów. Gracze dostrzegli, że nawet wieloletnie prace fanów mogą zostać usunięte, więc autorzy GTA United postanowili zareagować.

Twórcy moda San Andreas dla PC, który połączył mapy z Grand Theft Auto 3 i Grand Theft Auto Vice City w jeden wielki obszar postanowili zrezygnować z prac nad modyfikacją. Projekt został zapoczątkowany wiele lat temu, ale autorzy nie zamierzają ryzykować.

„Ze względu na rosnącą liczbę DMCA przeciwko różnym modyfikacjom map GTA San Andreas, z ciężkim sercem musimy ogłosić, że zdecydowaliśmy się na prewencyjne usunięcie wszystkich wersji GTA United, w tym jego poprzedników VC2SA i LC2SA” - napisali modderzy

„Oznacza to, że podczas gdy nasz zespół nie otrzymał powiadomienia o usunięciu gry, zdecydowaliśmy się pożegnać na własnych warunkach, co oznacza, że wszystkie nasze oficjalne pliki są teraz wyłączone. Przepraszamy wszystkich ludzi, którzy czerpali przyjemność z grania w GTA United, z wieloma z nich mieliśmy pozytywne interakcje, ale jest to krok, który uznaliśmy za konieczny, ponieważ Take-Two i Rockstar Games wydają się stopniowo odrzucać coraz więcej modów do swoich gier, nawet tych starszych”.

„Chcemy wykorzystać tę okazję, aby podziękować wszystkim ludziom, którzy pomogli w tworzeniu, utrzymaniu, hostingu i wsparciu GTA United. Praca u boku tak utalentowanych i oddanych ludzi była przyjemnością, której nigdy nie zapomnimy, a bez Was wszystkich nie byłoby to możliwe”.

Twórcy podkreślają, że to „koniec pewnej epoki”, ale nie zamierzają dłużej wspierać produkcji, która może nie spodobać się Take-Two i zainteresowani będą musieli zakończyć prace nad projektem.

Warto zaznaczyć, że według społeczności Grand Theft Auto – prawnicy Take-Two mają przeszukiwać bazy danych modderów w poszukiwaniu treści związanych z Liberty City, Vice City i San Andreas. Aktualnie nie wiadomo, czy jest to związane z ostatnią aktualizacją GTA Online czy też plotkami dotyczącymi odświeżenia starszych odsłon serii.

Źródło: https://www.eurogamer.net/articles/2021-07-27-makers-of-15-year-old-gta-san-andreas-mod-were-so-worried-about-a-take-two-takedown-they-pulled-it-offline-themselves

Tagi: Grand Theft Auto GTA GTA United