Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 19.07.2021 17:57
Mody do GTA są usuwane przez Take-Two
2100V

Mody do GTA są usuwane przez Take-Two. Wydawca kasuje wieloletnie prace fanów

Take-Two niespodziewanie zaczęło kasować największe i najbardziej znane prace społeczności Grand Theft Auto. Twórcy modyfikacji wpadli pod celownik wydawcy – ruch jest uważany za największą taką akcję przeciwko fanom od wielu miesięcy.

Społeczność Grand Theft Auto chętnie rozbudowuje produkcje Rockstar lub przenosi wcześniej wydane tytuły na nowe silniki. Jak się jednak okazuje – Take-Two nie życzy sobie takich sytuacji i od kilku dni wydawca serii GTA wysyła do twórców modyfikacji wiadomości o naruszeniu praw autorskich. DMCA sprawia, że autorzy muszą usuwać swoje prace – część produkcji było rozwijanych od lat.

Take-Two skierował DMCA przeciwko między innymi GTA: Liberty City, czyli pracy, która przenosiła Grand Theft Auto 3 na silnik GTA: Vice City. Podobne problemy mają również autorzy GTA: Underground czy też portów Liberty City Stories.

Sytuacja jest kłopotliwa dla społeczności, która gromadzi się teraz na GTAForums, gdzie wszyscy sympatycy mogą patrzeć, które następne mody wpadły pod celownik Take-Two. Autorzy tak naprawdę nie mogą nic zrobić, ponieważ zainteresowani nie zamierzają walczyć z prawnikami korporacji.

Trudno tak naprawdę powiedzieć, dlaczego wydawca zdecydował się zająć niektórymi modyfikacjami, ale według jednej z teorii – Rockstar wciąż pracuje nad remasterami starszych odsłon i Take-Two chce mieć pewność, że gracze będą interesować się jedynie oficjalnymi produkcjami.

Źródło: https://www.gameinformer.com/mod-corner/2021/07/19/take-two-is-taking-down-more-gta-mods-bad-news-for-gta-modders-scene

Tagi: Gran Theft Auto GTA mody modyfikacja rockstar Take-Two