Bartosz Dawidowski Bartosz Dawidowski 15.07.2021 10:11
Resident Evil Village. Nawet 80 fps więcej bez Denuvo. Testy wpływu zabezpieczeń DRM na framerate
1479V

Resident Evil Village. Nawet 80 fps więcej bez Denuvo. Testy wpływu zabezpieczeń DRM na framerate

Kilka dni temu pojawiły się wieści, że system zabezpieczeń DRM w Resident Evil Village na PC ma znacząco zmniejszać płynność animacji w wielu sytuacjach. Jak jest naprawdę?

Temat postanowiła sprawdzić redakcja Digital Foundry, czyli specjaliści od tematu grafiki w rozrywce interaktywnej. Ekipa potwierdza, że po zainstalowaniu cracka, zdejmującego z Resident Evil Village na PC zabezpieczenie DRM Denuvo (co samo w sobie jest nielegalne), zaobserwowano wyraźnie płynniejszy framerate w wielu sytuacjach.

W swojej analizie tematu Digital Foundry zaczyna od sceny walki z gry, w której w niezmodyfikowanym wydaniu, oglądamy przez moment tylko 31 klatek animacji na sekundę. Z wyłączonym DRM (po zainstalowaniu cracka) uzyskujemy w tej samej sytuacji ponad 110 fps, czyli o 80 klatek na sekundę więcej, niż z działającym Denuvo. To wszystko na dokładnie tej samej konfiguracji sprzętowej PC.

Przy zwykłej eksploracji czy cutscenkach framerate jest praktycznie identyczny w obu przypadkach (z DRM i z crackiem). Dopiero w sytuacjach starć z przeciwnikami (co widać w 7 minucie nagrania) pojawiają się duże problemy w sklepowym wydaniu tego survival horroru.

Pytanie teraz, co Capcom zrobi z tym fantem? W branży gier już kilkukrotnie wcześniej wydawcy uwalniali swoje gry od przesadnie pochłaniających moc zabezpieczeń DRM. Być może również w przypadku Resident Evil Village japońska firma pójdzie na rękę graczy. Dotychczas Denuvo i Capcom nie skomentowały tej sytuacji. "Klienci zasługują przynajmniej na przeprosiny" - konkluduje swoją analizę ekipa Digital Foundry.

Tagi: Capcom Resident Evil Village