Donkey Kong obchodzi 40 urodziny. Wspominamy pierwszy występ Mario i słynnego goryla

Gry
591V
Donkey Kong obchodzi 40 urodziny. Wspominamy pierwszy występ Mario i słynnego goryla
Bartosz Dawidowski | 09.07.2021, 12:43

Dziś ważna rocznica Nintendo. Dokładnie 40 lat na rynku automatów arcade w Japonii pojawił się Donkey Kong.

Dokładnie 9 lipca 1981 roku na rynek japoński wprowadzono pierwsze automaty z Donkey Kongiem. Był to oczywiście również debiut Mario, który w pierwotnych zamierzeniach miał się nazywać "Mr Video" lub "Jumpman". Finalnie Shigeru Miyamoto wybrał jednak imię Mario. Gra stanowiła próbę walki Nintendo z niezwykle popularnym w tym czasie Pac-Manem od Namco.

By upamiętnić 40 rocznicę premiery Donkey Konga w salonach arcade, Steve Mayles, który pracował nad rysunkami do Donkey Kong Country, stworzył pracę przedstawiającą Donkey Konga i Diddy Konga. Grafika czeka na was poniżej.

W Donkey Kongu sprzed 40 lat wielki tytułowy małpiszon porywa kobietę zwaną Pauline. Na ratunek wyrusza jej chłopak, Mario, który wspina się do rusztowaniach/platformach do miejsca, gdzie skrył się goryl.

Gra została w 1983 roku przeniesiona na konsolę NES. W Polsce większość graczy pierwszy raz zetknęło się z Donkey Kongiem odpalając popularnego w naszym kraju klona tej konsoli, czyli Pegasusa. Część osób grała też w port Donkey Konga na C64 i ZX Spectrum.

Źródło: https://www.videogameschronicle.com/news/donkey-kong-celebrates-its-40th-anniversary-today/

Komentarze (32)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper