Iza Łęcka Iza Łęcka 17.06.2021 07:36
Anne Boleyn
3959V

Anne Boleyn był najniżej ocenianym serialem. Widzowie atakują produkcję przez wybór głównej aktorki

Najnowszy obraz poświęcony ostatnim miesiącom życia żony króla Henryka VIII Tudora jest dalej pod ostrzałem widzów. Po premierze serialu „Anne Boleyn” na serwisie IMDb doszło do masowego bombardowania niskimi ocenami. Powody? Między innymi wybór aktorki do głównej roli i kontrowersyjne, alternatywne przedstawienie historii.

O „Anne Boleyn”, trzyodcinkowym obrazie skupiającym się na doświadczeniach jednej z ukochanych króla Anglii, było głośno już od dłuższego czasu. Premiera historii zrealizowanej przez Fable Pictures, która została udostępniona na Channel 5, zapewne przeszłaby bez większego echa, jednak wytypowanie do roli głównej bohaterki czarnoskórej Jodie Turner („Queen & Slim”, „Bez skrupułów Toma Clancy’ego”, „Jett”) wzbudziło w odbiorcach niepohamowane reakcje. Autorzy, przedstawiając swoją wizję postaci historycznej, poruszyli wiele obecnie przewijających się w mediach tematów, tworząc niekonwencjonalną adaptację historycznych wydarzeń.

Tuż po premierze serialu doszło do masowego zaniżania ocen opowieści na serwisie IMDb - widzowie oddali ponad 15 tysięcy głosów z najniższą notą, przez co średnia „Anne Boleyn” osiągnęła wyłącznie jedną gwiazdkę, stając się najgorzej przyjętą produkcją w historii IMDb. Co więcej, po emisji pierwszego odcinka nadawca otrzymał aż 167 skarg, które w głównej mierze dotyczyły koloru skóry królowej oraz nieścisłości historycznych, jakich dopuścili się twórcy.

Administratorzy serwisu jednak nie próżnowali. Tuż po zauważeniu sytuacji doprowadzono do zmiany sposobu wyliczania średniej - powołując się na „nietypową aktywność głosujących” zmodyfikowano mechanizm na alternatywny, czyli średnią ważoną, która powinna zagwarantować „niezawodność systemu oceniania”. W dziale pytań i odpowiedzi serwisu IMDb możemy przeczytać, że „nie wszystkie głosy mają taki sam wpływ (lub "wagę") na ocenę końcową” - dbając o skuteczność mechanizmu na witrynie zastrzeżono szczegóły metody. To postępowanie jest jednak ogólnie przyjętym rozwiązaniem.

Obecnie „Anne Boleyn” na IMDb posiada średnią na poziomie 6,9.

Anne Boleyn był najniżej ocenianym serialem

Źródło: https://noizz.pl/film/serial-anne-boleyn-z-fala-negatywnych-ocen-imdb-reaguje/djgh14y

Tagi: Anne Boleyn IMDb serial