Frostpunk i Jacek Dukaj. Powstanie antologia mikropowieści osadzonych w uniwersum 11 bit studios

Gry
782V
Frostpunk i Jacek Dukaj. Powstanie antologia mikropowieści osadzonych w uniwersum 11 bit studios
Iza Łęcka | 10.06.2021, 11:32

Twórcy Frostpunka rozwijają nastrojowy świat, który zyskał uznanie wśród wielu graczy. Polskie studio nawiązało współpracę z Jackiem Dukajem, na mocy której stworzona zostanie seria mikropowieści rozbudowujących historię.

11 bit studios może pochwalić się niezwykle udanym okresem, który przełożył się na bardzo dobre wyniki finansowe. Deweloperzy jednak nie spoczywają na laurach i prężnie dążą do dalszego rozwijania tworzonych światów. Obecnie możemy ogłosić, że swoją cegiełkę w rozbudowywaniu mroźnego świata dołoży znany polski pisarz i autor fantastyki.

Dalsza część tekstu pod wideo

Jacek Dukaj będzie współpracował z polskim zespołem deweloperskim przy stworzeniu antologii mikropowieści opowiadających o świecie Frostpunka. Autor "Lodu", "Innych pieśni", „Po piśmie” i innych bestsellerów podejmujących tematy z obszarów futurologii, socjologii i filozofii jest pomysłodawcą i opiekunem artystycznym projektu. Dukaj opowiedział o inspiracjach oraz motywacjach, jakie przyświecały projektowi:

"Ten zbiór to, mam nadzieję, początek ekspansji dwojakiego rodzaju: Frostpunka jako świata i wehikułu idei, w inne media i konwencje; oraz polskiej literatury, której bogactwu i specyfice nasza branża growa w pewnym stopniu zawdzięcza swój sukces. Pora więc teraz na kolejny obrót inspiracji. We Frostpunku dostrzegłem kontynuację wyobraźni i myślenia o społeczeństwie, o relacji jednostki do władzy, i o mechanizmach historii, które charakteryzowało polską SF socjologiczną. Bezpośrednio lub pośrednio Frostpunk czerpie z Janusza Zajdla, Edmunda Wnuka-Lipińskiego, Macieja Parowskiego. Choć jest osadzony w realiach brytyjskich, jego wyjątkowość i globalny sukces mają źródło w polskiej tradycji literackiej. I tak podchodzimy do antologii. Nie chodzi o stworzenie ilustracji do gry, lecz o czysto literackie ujęcie tematów kluczowych dla Frostpunka: jako doświadczenia growego i jako świata, który zamieszkujemy w wyobraźni. Dzięki czemu też nabiera on bogactwa i głębi; żyje własnym życiem”.

Mikropowieści zostaną stworzone przez zarówno polskich jak i zagranicznych pisarzy, których nazwiska poznamy wkrótce. Warto jednak dodać, że powstanie polska oraz angielska wersja książki.

"My w grach lubimy poboksować gracza. Tworzymy wirtualne światy i zapraszamy do rozgrywki, której istotą są eksperymenty myślowe i stawianie gracza przed nieoczywistymi dylematami moralnymi. Unikalną okazją, którą daje nam interaktywne medium, jest nie tylko możliwość przedstawiania fikcyjnych światów i sytuacji - jakkolwiek angażujących. Możemy graczowi zadawać pytania - i dawać przestrzeń, żeby sam na nie odpowiedział… oraz zmierzył się z konsekwencjami własnych odpowiedzi. W tym sensie Frostpunk jest rzeczywiście kontynuacją myśli socjologicznego SF - zadaje pytanie: co by było gdyby, i pozwala graczom zmierzyć się z własnym obrazem świata podczas odpowiadania na nie. Osadzamy grę w konkretnych, choć fikcyjnych realiach: rewolucja przemysłowa XIX wieku, wiktoriańska kultura, umierająca z powodu wszechobecnego mrozu cywilizacja, i nowy porządek społeczny rodzący się w ekstremalnych warunkach - i gracz, który musi się z tym procesem zmierzyć. Naszym zdaniem brzmi to jak doskonałe połączenie - jak w ambitnej literaturze. I dlatego Jacek wydaje się tak doskonałym partnerem. Ma pieczę nad antologią, która ma być łakomym kąskiem zarówno dla fanów dobrej książki, jak i fanów gry. Zresztą, nie wiem, czy wiecie, ale "Lód" stanowił jedną z inspiracji do tworzenia Frostpunka. W kolejnym cyklu gra zostaje inspiracją dla twórców literatury ” - Jakub Stokalski, reżyser gry Frostpunk.

Źródło: Informacja prasowa: 11 bit studios

Komentarze (8)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper