Iza Łęcka Iza Łęcka 19.04.2021 07:37
PS5 konsola Sony PlayStation 5
4855V

PS5, identycznie jak PS4 i PS3, może utracić dostęp do gier. Gracze potwierdzają ten sam problem z baterią

PS5 korzysta z identycznego rozwiązania jak PS4 i PS3. Gracze, sprawdzając możliwości nowej konsoli Sony, potwierdzili, że awaria baterii CMOS skutkuje utratą cyfrowych gier. W tej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest utrzymanie stałego dostępu do PlayStation Network.

Potwierdził się czarny scenariusz społeczności PlayStation, zgodnie z którym awaria baterii CMOS może niezwykle negatywnie wpłynąć na działanie PS5. Konsola, podobnie jak PS4 oraz PS3, traci dostęp do cyfrowej biblioteki gier – jedynym rozwiązaniem kłopotu jest stałe połączenie z serwerami PlayStation Network. W ten sposób użytkownicy nie mogą być offline.

Problem PS5 zbadała grupa graczy, którzy wyciągnęli baterię CMOS z konsoli, a następnie potwierdzili utratę dostępu do całej cyfrowej biblioteki:

„Po wyjęciu baterii i odłączeniu konsoli od Internetu, konsola po pierwszym uruchomieniu przeszła w tryb bezpieczny i rozpoczęła odbudowę bazy danych. Ponowne uruchomienie urządzenia rozwiązało ten początkowy problem, jednak po prawidłowym uruchomieniu wszystkie gry w wersji cyfrowej przestały działać”.

Nieco inaczej miała się sprawa w przypadku produkcji na płycie, bowiem uczestnicy eksperymentu otrzymywali zróżnicowane komunikaty. Gry z PS4 zazwyczaj można było uruchomić, a w trakcie rozgrywki pojawiały się nowe trofea, choć Resident Evil 2 wyświetlał błąd. Instalacja Mortal Kombat 11 nie przebiegła pomyślnie (zatrzymanie przy 97%), Call of Duty: Black Ops - Cold War zostało włączone, jednak gra nie była możliwa przez uzależnienie produkcji od połączenia z serwerami, natomiast Marvel's Spider-Man: Miles Morales działał bez zarzutu.

Gracze będą dodatkowo sprawdzać błędy związane z awarią lub wyczerpaniem baterii CMOS, tymczasem jak podkreślają – problem będzie szczególnie dotkliwy dla posiadaczy PlayStation 5 bez napędu:

„Głównym powodem do niepokoju jest wpływ problemu na tytuły cyfrowe. Jak wspomniano, bez baterii i połączenia z Internetem wszystkie tytuły cyfrowe przestały działać. Choć jest to zła sytuacja dla wszystkich właścicieli PS5, jest to szczególnie niepokojące dla posiadaczy PlayStation 5 Digital Edition”.

Grupa opracowała dokument, w którym dokładnie charakteryzuje niedogodność i zachęca do wysyłania wiadomości do Sony. Społeczność wierzy, że wspólnymi siłami zachęcą Japończyków do zwrócenia uwagi na błąd i aktualizacji konsoli.

Źródło: https://www.psu.com/news/ps5-cmos-battery-failure-will-prevent-use-of-digital-games-report/

Tagi: bateria bateria CMOS playstation 5 PS5 Sony