Tomasz Ambroziak Tomasz Ambroziak 14.05.2012 22:49
Co zrobić z ogrodami Kingdom Hearts?
467V

Co zrobić z ogrodami Kingdom Hearts?

Tym razem Tetsuya Nomura ma przerwę i o Kingdom Hearts 3D: Dream Drop Distance (3DS) opowiada drugi reżyser, Tai Yasue. W wywiadzie z Famitsu zdradza kulisy produkcji i to jak wyobraża sobie kolejne części serii pod kątem rozgrywki.

xxxxx

Z racji tego, że wywiad opublikowany został jakiś miesiąc po japońskiej premierze gry dyskusja toczyła się w konwencji spojrzenia wstecz na proces produkcji. Yasue przyznał rozpoczynając ten wątek, że najgoręcej jest zawsze na ostatniej prostej - pracownicy nie wracają bowiem nawet do domów, aby być na posterunku w razie wyskoczenia jakiegoś poważnego problemu. Tworzy to zawsze, jak twierdzi, specyficzne rozgorączkowanie w zespole, ale po tym okresie zapomina się o trudnościach.

 

Famitsu poruszyło następnie temat najważniejszego chyba novum, czyli przełączania się między Sorą i Riku. Autorem pomysłu był Tetsuya Nomura, a Yasue powiedział, że początkowo czuł strach przed nieznanym. Powtarzał, iż taka zmiana może negatywnie odbić się na tempie "dotychczasowego Kingdom Hearts", lecz ostatecznie znaleziono idealne rozwiązanie wśród plannerów. Redaktor tygodnika chciał wprawdziwe jeszcze wbić szpilę, żartując, że frustrujące jest rozpoczynanie walki z bossem od nowa po przełączeniu postaci, ale Yasue odparł mu na to, że bez tego nie ma przecież satysfakcji ze zwycięstwa.

 

Inną omawianą nowością był free flow system, którego pomysł także konsultowany był z Nomurą. Polega on na tym, że odbijając się od ścian i słupów możemy błyskawicznie przemieszczać się po lokacjach. Wpływ na gameplay jest spory. FFS wykorzystuje się również podczas walk, ale przede wszystkim zyskuje na nim eksploracja. Yasue wyjawił, że z powodu jego implementacji rozbudowano mapy, a skrzynie poukrywano w bardziej wymyślnych miejscach. "Zebrać je wszystkie musi być teraz ciężko" - Famitsu. "Nawet bardzo (śmiech)" - Yasue.

 

 

Wreszcie na koniec co-reżyser KH3D wypowiedział się o swoich planach na przyszłość. Z komentarzami T. Nomury o kontynuowaniu wątku fabularnego stykamy się coraz częściej, ale co z rozgrywką następnych części serii? Yasue chyba zdaje sobie sprawę, że piętą achillesową Kingdom Hearts jest level design. Nazywa go "hakoniwa" (dosł. miniaturowy ogród). Jaki ma więc cel? Umożliwić poruszanie się gdzie dusza zapragnie, po większych lokacjach, bez barier. Free flow system to pewien krok w tym kierunku, jednak do poziomu satysfakcjonującego wszystkich trochę wciąż brakuje m.in. ze względu na problemy techniczne. "[Mój] Cel to obalić stary porządek [KH]", deklaruje. Może uda się w KH3?

 

Przypominamy, że u nas KH3D ukaże się 20 lipca.  

Tagi: 3ds kingdom hearts Kingdom Hearts 3D: Dream Drop Distance Square Enix