Microsoft i Bethesda mają problem. Pozew zbiorowy przeciwko twórcom Fallouta może opóźnić przejęcie

News
1831V
Microsoft i Bethesda mają problem. Pozew zbiorowy przeciwko twórcom Fallouta może opóźnić przejęcie
Iza Łęcka | 24.02.2021, 13:31

Bethesda ma nierozwiązane sprawy dotyczące Fallout 4, które mogą opóźnić przejęcie całego przedsiębiorstwa przez Microsoft. Prawnicy zajmujący się pozwem zbiorowym mogą domagać się opóźnienia transakcji, gdyż obawiają się, że twórcy mogą uciec od odpowiedzialności.

W zeszłym roku korporacja z Redmond zapowiedziała chęć przejęcia Bethesdy za 7,5 mld dolarów, natomiast obecnie trwają prace nad zakończeniem procesu, który uwzględnia również zgody Unii Europejskiej. Według nieoficjalnych informacji firma planuje w niedalekiej przyszłości zorganizować wydarzenie i hucznie ogłosić pozyskanie nowych zespołów.

Amerykanie mogą mieć jednak problem, który związany jest z przeszłością studia. W lipcu 2019 roku X-Law Group złożyło pozew zbiorowy przeciwko Bethesdzie. Prawnicy domagają się 1 mld dolarów odszkodowania i obawiają się, że transakcja z producentem Xboksa może sprawić, że firma uchyli się od odpowiedzialności.

X-Law Group złożyło stosowne dokumenty, dzięki którym uzyska więcej informacji, a jeżeli będzie to konieczne, adwokaci domagać się będą wstrzymania sprzedaży, gdyż ich zdaniem Bethesda w pierwszej kolejności musi odpowiedzieć w sprawie Przepustki Sezonowej do Fallouta 4. Kilka lat temu deweloperzy zapowiedzieli, że Season Pass zapewni dostęp do wszystkich dodatków do gry, jednak później ogłoszono Creation Club, który został opisany jako „zbiór całkowicie nowej zawartości zarówno dla Fallout 4, jak i [The Elder Scrolls V:] Skyrim” – posiadacze Season Passa nie otrzymali możliwości pobrania dodatkowych elementów za darmo.

Adwokaci oskarżają producenta i wydawcę gier o popełnienie „amatorskich błędów prawnych”, wśród których można wyróżnić brak umowy licencyjnej użytkownika w Fallouta 4 – to ona mogłaby doprecyzować szczegóły uprawnień graczy.

Deweloperzy zostali oskarżeni między innymi o naruszenie umowy, bezpodstawne wzbogacenie, oszustwo, nieuczciwe zatajenie czy też wprowadzenie w błąd. Bethesda uważa, że Creation Club nie może być traktowane jak DLC.

Według szacunków, poszkodowanych ma być około 4 mln graczy, a firma musiałaby wypłacić ok. 1,1 mld odszkodowania, natomiast jeśli sąd uwzględni również „straty moralne”, kwota mogłaby być znacznie większa.

Prawnicy obawiają się, że Bethesda dzięki przejęciu przez Microsoft mogłaby uciec od odpowiedzialności – jak to miało już miejsce w przypadku Ragnarok Game. O problemach zespołu pisaliśmy na portalu w zeszłym roku.

Źródło: https://www.videogameschronicle.com/news/a-lawsuit-could-reportedly-attempt-to-delay-bethesdas-microsoft-sale/

Komentarze (33)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper