NVIDIA mówi wprost „GeForce jest do grania”. Obniża wydajność wydobycia kryptowalut i szykuje CMP dla górników

News
20365V
NVIDIA mówi wprost „GeForce jest do grania”. Obniża wydajność wydobycia kryptowalut i szykuje CMP dla górników
Wojciech Gruszczyk | 18.02.2021, 15:58

NVIDIA właśnie potwierdziła zaskakującą wiadomość. Firma nie zamierza dłużej patrzeć na sytuację, gdy gracze nie mogą kupić kolejnych kart graficznych z serii GeForce RTX i będzie obniżać wydajność nowych GPU w przypadku kopania kryptowalut. Jednocześnie zapowiedziano serię urządzeń dla górników.

Jesteśmy graczami, na całego. Mamy obsesję na punkcie nowych funkcji, nowych architektur, nowych gier i technologii. Zaprojektowaliśmy układy GPU GeForce z myślą o graczach, a gracze domagają się więcej” – tymi słowami rozpoczyna się wiadomość na blogu firmy NVIDIA, która potwierdza, że najnowsze GPU korporacji są wykorzystywane do różnych zastosowań, nie tylko do grania. Urządzenia są często kupowane przez górników kryptowalut, ale sytuacja ma się zmienić.

Nadciągający na rynek GeForce RTX 3060 został zaprojektowany w taki sposób, by wykrywać algorytm wydobywania kryptowalut i ograniczać wydajność tego procesu o około 50%. Firma podkreśla, że GPU oferuje najnowocześniejszą technologię i ma trafić do graczy.

Co jednak z górnikami? Dla nich powstanie linia produktów NVIDIA CMP, czyli Cryptocurrency Mining Processor, przeznaczonych do profesjonalnego wydobycia.

„Produkty CMP - które nie obsługują grafiki - sprzedawane są przez autoryzowanych partnerów i zoptymalizowane pod kątem najlepszej wydajności i efektywności wydobycia. Nie spełniają one specyfikacji wymaganych od procesorów graficznych GeForce, a tym samym nie wpływają na dostępność procesorów graficznych GeForce dla graczy.”

Urządzenia CMP nie będą posiadały przykładowo wyjść do monitorów, więc nie będą mogły trafić do graczy i ich jedynym zastosowaniem będzie wydobywanie walut. Układy CMP mają także niższe szczytowe napięcie i częstotliwość rdzenia, co poprawia wydajność energetyczną w górnictwie.

Trzeba zaznaczyć, że GeForce RTX 3060 jeszcze przed premierą zanotował duży wzrost ceny właśnie z powodu zainteresowania sprzętem przez górników. NVIDIA chce z tego powodu wrzucić na rynek starsze GPU.

Źródło: https://blogs.nvidia.com/blog/2021/02/18/geforce-cmp/

Komentarze (67)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper