Red Dead Redemption w służbie nauce. Wykładowca wykorzysta fragmenty gier do nauki historii

News
1299V
Red Dead Redemption w służbie nauce. Wykładowca wykorzysta fragmenty gier do nauki historii
Iza Łęcka | 15.02.2021, 12:05

Jedno z ikonicznych IP Rockstar stanie się elementem, na którym bazować będzie treść zajęć z historii na Uniwersytecie Tennesseew Knoxville. Profesor historii Tore Olsson przedstawił niecodzienny pomysł, który powinien zachęcić większą grupę studentów do nauki. 

Wielokrotnie wspominaliśmy i zachwycaliśmy się precyzją, z jaką deweloperzy z Rocstar Games stworzyli realia Dzikiego Zachodu w całej serii Red Dead. Ujęcie z RDR2 było nawet pomylone z prawdziwym zdjęciem. 

Nie ulega jednak wątpliwości, że w czasach pandemii nauczyciele i dydaktycy posuwają się do niekonwencjonalnych rozwiązań, by prowadzić jak najbardziej interesujące lekcje. Przypomnijmy przypadek poznańskich nauczycieli, którzy wykorzystując Half-Life: Alyx przedstawiali materiał z matematyki. Zajęcia w wirtualnej rzeczywistości miały być jednym ze sposobów na radzenie sobie z nauczaniem w okresie lockdownu i zamknięcia szkół, który zgodnie z planem będzie wykorzystywany również w przyszłości. 

Obecnie, czerpiąc z materiałów zawartych w Red Dead Redemption i Red Dead Redemption 2, amerykański wykładowca planuje poszerzyć wiedzę studentów. Już jesienią na Uniwersytecie Tennessee mają rozpocząć się zajęcia "HIUS 383: Red Dead America”, które na przykładzie gier osadzonych na Dzikim Zachodzie poruszą niezwykle istotne kwestie: problem rasizmu, rozwijający się kolonializm, aspekty dotyczące przebiegu wojny secesyjnej, stopniowego kształtowania się praw wyborczych kobiet i roli ich przeciwników czy ekspansji amerykańskiego imperium na przełomie XIX i XX wieku. 

Jak przyznaje Tore Olsson gry są "często historycznie niedokładne”, jednak mogą stanowić znakomity punkt wyjścia do dyskusji o minionych wydarzeniach. Nie bez znaczenia w przypadku pozycji Rockstar Games wydaje się ich popularność - jak podkreśla pomysłodawca, posiadanie gier nie będzie konieczne do zajęć, choć zapewne większość studentów już miała okazję poznać produkcje.

Inspiracją dla wykładowcy był jeden z ostatnich artykułów historyka Jonathana S. Jonesa, który opisał znaczenie RDR2 w przedstawieniu problemu rasizmu w przeszłości Stanów Zjednoczonych i reakcji graczy. Wzięlibyście udział w zajęciach tego typu?

Źródło: https://www.gamespot.com/articles/red-dead-redemption-is-being-used-to-teach-a-college-american-history-class/1100-6487538/

Komentarze (16)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper