Gearbox Software zostało wykupione przez Embracer Group! Gigantyczna transakcja za twórców serii Borderlands

Gry
2225V
Gearbox Software zostało wykupione przez Embracer Group! Gigantyczna transakcja za twórców serii Borderlands
Iza Łęcka | 03.02.2021, 07:20

Początek 2021 roku przynosi kolejną, ogromną transakcję w branży gier. Embracer Group wyda ponad 1 mld dolarów, by zasilić swoje szeregi Gearbox Softawre. Zespół pracujący nad serią Borderlands ma nowy dom i skupia się na następnych grach AAA.

W sierpniu zeszłego roku Embracer Group kupiło 8 zespołów (wraz z autorami serii Metro), by kilka miesięcy później ogłosić, że 13 nowych firm dołączyło do coraz większego grona spółki (w tym polskie Flying Wild Hog). Tymczasem potwierdzono kolejne przejęcie. Gearbox Software nie będzie już częścią 2K Games oraz Take-Two.

Dalsza część tekstu pod wideo

Szwedzi właśnie ogłosili zawarcie umowy o połączeniu z amerykańskim The Gearbox Entertainment Company („Gearbox”). Korporacja nie anonsuje wykupienia studia, bowiem twórcy serii Borderlands nie będą podlegać pod jeden z oddziałów, a zostaną „siódmą grupą operacyjną”. Zgodnie z informacjami, „spółka będzie całkowicie zależna od Embracer”.

Założyciel i CEO Gearbox, Randy Pitchford, będzie nadal na czołowym stanowisku w studiu, natomiast ekipa Gearbox stanie się znaczącym udziałowcem Embracer. Trzeba zaznaczyć, że twórcy dołączają pod skrzydła nowego wydawcy z własnymi IP, między innymi: Borderlands, Brothers in Arms i Homeworld.

„Gearbox jest prawdopodobnie jednym z najbardziej kreatywnych i wartościowych niezależnych deweloperów na świecie. Wierzymy, że zasoby oferowane przez Embracer pozwolą Gearbox na dalszy znaczący wzrost w nadchodzących latach” - mówi Lars Wingefors, założyciel i dyrektor generalny Grupy Embracer.

Aktualnie Embracer Group zapłaciło 363 mln dolarów (z tego 175 mln w akcjach), jednak po osiągnięciu przez studio wyznaczonych celów, kwota transakcji w następnych sześciu latach wzrośnie do 1,3 mld dolarów.

To nie koniec: Aspyr Media zostało również kupione przez Embracer Group. W ostatnich dniach zespół był łączony z produkcją nowego KOTOR-a, wcześniej deweloperzy rozwijali między innymi trzy porty gier z serii Gwiezdne wojny: Star Wars Episode I, Star Wars Jedi Knight: Jedi Academy i Star Wars Jedi Knight: Jedi Outcast. Wskazana transakcja była jednak znacznie tańsza – studio kosztowało 100 mln dolarów (60 mln w gotówce, 40 mln w akcjach), a kierownictwo może zyskać dodatkowe 25 mln dolarów, jeśli do 2026 roku wywiąże się z określonych celów.

Embracer wykupiło również Easybrain Limited, czyli firmę zajmującą się usługami live-service w 15 produkcjach. Studio specjalizuje się w rozwoju gier mobilnych. Nowy wydawca przeznaczy na transakcję 640 mln dolarów (130 mln w akcjach), a maksymalna kwota może wzrosnąć do 765 mln dolarów.

Źródło: https://embracer.com/release/embracer-group-merges-with-the-gearbox-entertainment-company-and-form-a-seventh-operating-group/ https://embracer.com/release/embracer-group-acquires-aspyr-media/

Komentarze (29)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper