Iza Łęcka Iza Łęcka 29.12.2020 11:43
PS5 wyprzedane
4710V

PS5 może mieć problem z dostępnością przez wiele miesięcy. Tajwańczycy ostrzegają przed brakami ABF

Przez wiele kolejnych miesięcy możemy być świadkami trudności w dostępie do PlayStation 5. Japończycy nie tylko mogą mierzyć się z długim procesem produkcji sprzętu – Tajwańczycy ostrzegają przed brakami substratów ABF.

Obecnie japoński gigant branży mierzy się z wyzwaniem dostarczenia na rynek jak największej, zgodnej z zainteresowaniem, liczby PlayStation 5. Według oficjalnych informacji, korporacja nie zdążyła przygotować wystarczającej ilości zestawów na premierę, przez co do sklepów regularnie trafiają kolejne partie urządzeń.

Tajwańczycy jednak ostrzegają, że prawdziwe komplikacje z dostępnością next-genowej konsoli mogą nadejść dopiero w 2021 roku, gdyż PS5 jest jednym ze sprzętów korzystających z substratów ABF – jest to bardzo trwała i sztywna folia, odporna na rozszerzanie i kurczenie się wraz ze zmianami temperatury. Materiał jest wykorzystywany w produkcji procesorów oraz układów scalonych.

Sony jest jednym z producentów, który oparł produkcję PlayStation 5 na GPU posiadającym podłoże ABF, tymczasem zgodnie z informacją od dostawców, braki tego elementu będą głównym czynnikiem, przez który w następnym roku nie powstanie wystarczająca liczba urządzeń. Nie zapomnijmy, że niedobory odczuje głównie NVIDIA (GeForce RTX serii 30), Sony (PlayStation 5), ale także AMD, Intel czy też Apple. Sytuacja z ABF może również wpłynąć na plany i działania Microsoftu (Xbox Series X|S), choć obecnie nie znamy dokładnej skali problemu.

Pojawiają się zdecydowane opinie, według których w 2021 roku najwięcej urządzeń wyprodukuje to przedsiębiorstwo, które będzie w stanie zapłacić najwięcej za substrat ABF, dlatego też naturalnie nasuwają się wnioski o braku jakichkolwiek obniżek cen sprzętów dla graczy.

Warto przypomnieć, że w ostatnich tygodniach PS5 znalazło się w sprzedaży w Polsce, ale urządzenia zostaną dostarczone do nowych właścicieli dopiero w połowie lub pod koniec przyszłego miesiąca.

Źródło: https://www.hardwaretimes.com/ps5-supply-to-be-affected-by-abf-substrate-shortages-in-2021/

Tagi: playstation 5 ps5 sony