Iza Łęcka Iza Łęcka 14.12.2020 10:17
Codemasters x EA
876V

Codemasters zostanie kupione przez EA? Wydawca serii Need for Speed wykłada wielkie pieniądze za studio

W zeszłym miesiącu informowaliśmy, że Codemasters i Take-Two doszły do wstępnego porozumienia, dzięki czemu na początku 2021 roku twórcy serii DiRT mieli dołączyć do giganta branży odpowiedzialnego za uniwersum GTA. Niespodziewanie Electronic Arts przebiło ofertę i najprawdopodobniej zakupi nowy zespół.

Na początku listopada pojawiła się plotka dotycząca Codemasters – studiem rozwijającym gry wyścigowe zainteresowane było Take-Two. Po kilku dniach twórcy potwierdzili doniesienia i zapowiedzieli możliwość dołączenia do nowego wydawcy.

Jak się jednak okazuje, oferta 750 mln funtów (ok. 870 mln dolarów) od Take-Two spotkała się z szybką i zdecydowaną reakcją Electronic Arts. Wydawca i producent gier wyłożył na stół około 1,2 mld dolarów, dzięki czemu już na początku przyszłego roku deweloperzy odpowiedzialni za serię DiRT zostaną przyłączeni do "Elektroników".

Andrew Wilson, dyrektor generalny EA, nie ukrywał zadowolenia z pozytywnego efektu rozmów z Codemasters:

„Nasza branża się rozwija, kategoria wyścigów rośnie i razem będziemy mogli stać się liderem w nowej epoce rozrywki wyścigowej. Dzięki pełnemu wykorzystaniu technologii EA, doświadczeniu platformy i globalnemu zasięgowi, to połączenie pozwoli nam na rozwój naszych obecnych franczyz i dostarczenie większej ilości doświadczeń wyścigowych, definiujących branżę, do globalnej bazy fanów”.

Trzeba zaznaczyć, że Electronic Arts przejmie nie tylko zespoły, ale także prawa do szeregu IP – F1, DiRT, GRID czy też Project CARS. Już jakiś czas temu "mistrzowie kodu" zapewnili sobie również możliwość rozwijania serii WRC, co nastąpi za kilka lat. Wspominając o wyścigach, EA posiada już takie marki jak: Need for Speed, Burnout oraz Real Racing.

Transakcja przejęcia zostanie zakończona na początku 2021 roku. 

Źródło: https://www.gamesindustry.biz/articles/2020-12-14-ea-agrees-USD1-2-billion-acquisition-of-codemasters

Tagi: Codemasters Electronic Arts Take-Two