Mateusz Wróbel Mateusz Wróbel 12.12.2020 19:03
Cyberpunk 2077
4134V

Cyberpunk 2077 na PS5 i XSX w analizie. Tryb wydajnościowy ze spadkami, najlepszą opcją tryb graficzny na XSX

Digital Foundry przygotowało materiał, w którym przedstawiło, jak Cyberpunk 2077 działa na Xbox Series X|S oraz PS5.

Parę dni temu Digital Foundry zanalizowało Cyberpunk 2077 w wersji na konsole PS4 Fat/Slim oraz PS4 Pro - materiał możecie obejrzeć po kliknięciu tutaj. Tytuł w niektórych momentach działał jedynie w 15 klatkach na sekundę, co jest nie do przyjęcia. RED-zi pracują w pocie czoła, aby jak najszybciej naprawić wpadki, które nie powinny mieć miejsca na premierę. Pierwszym krokiem do naprawy gry jest łatka 1.04. poprawiającą płynność i optymalizację, którą pobrać obecnie mogą jedynie posiadacze PC i systemów Sony.

Digital Foundry postanowiło przyjrzeć się ponownie Cyberpunkowi 2077. Tym razem zanalizowali działanie wersji na PS4 i XONE (wsteczna kompatybilność) na next-genach Sony oraz Microsoftu - PS5 i Xbox Series X|S. W przypadku PlayStation 5 rodzimy tytuł oferuje jedynie rozgrywkę w jednym trybie oferującym 60 klatek na sekundę i dynamiczną rozdzielczość na poziomie 1188p, czyli na tyle, ile oferuje PlayStation 4 Pro. 

Z kolei Xbox Series X umożliwia rozgrywkę w dwóch trybach - graficznym (30 klatek na sekundę w połączeniu z dynamiczną rozdzielczością 1512p w mieście aż do 1800p na mało wymagających terenach, takich jak opustoszałe pustynie). Jeśli interesuje Was słabszy next-gen zielonych, Cyberpunk 2077 działa na nim w 30 FPS-ach, a także z rozdzielczością, która w wymagających sytuacjach spada poniżej 1080p, a w tych spokojniejszych oferuje nawet 1296p, czyli więcej od PS5.

Niższa rozdzielczość na PS5 nie pomaga w utrzymaniu większej ilości FPS-ów. I na XSX (tryb wydajnościowy), i na PS5 możemy zauważyć spadki klatek na sekundę z 60 do nawet 50, choć trzeba zaznaczyć, że zdarza się to rzadko. Podczas zwiedzania Night City samochodem najczęściej posiadacze next-genów bawią się w 56-60 FPS-ach. 

Według Digital Foundry, obecnie najlepszym wyborem jest nabycie Xboksa Series X i rozgrywka w trybie graficznym. To właśnie podczas korzystania z tej opcji FPS-y są najbardziej stabilne (spadki poniżej 30 nie zdarzają się praktycznie w ogóle), a co więcej, użytkownicy next-gena Microsoftu mogą niejednokrotnie zawiesić oko na dobrze prezentującym się "mieście marzeń".

Pragnę zaznaczyć jeszcze raz, że poniższe porównanie powstało na bazie wersji PS4/XONE, które zostały uruchomione na dziewiątej generacji za sprawą wstecznej kompatybilności. Na specjalne wersje skierowane dla posiadaczy next-genów musimy zaczekać do pierwszej połowy 2021 roku.

Źródło: https://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-2077-cyberpunk-2077-next-gen-console-tech-analysis

Tagi: analiza CD Projekt CD Projekt RED Cyberpunk 2077 Digital Foundry ps5 XSS XSX