Iza Łęcka Iza Łęcka 03.12.2020 08:56
PS5 DualSense
1420V

PS5 podbiło Wielką Brytanię. Sprzęt Sony zalicza znakomity start i przełamuje dominację Nintendo Switcha

Sony oraz Microsoft nie dostarczyli na rynek oczekiwanej liczby egzemplarzy PlayStation 5 i Xboksów Series X|S, jednak pomimo panujących okoliczności sprzęt Japończyków doczekał się bardzo dobrego startu w Wielkiej Brytanii, będąc najlepiej sprzedającą się konsolą zeszłego miesiąca. Rezultat ten udało się uzyskać pomimo ogromnej popularności Nintendo Switcha.

Listopad był miesiącem, podczas którego brytyjscy gracze nie próżnowali. GfK podało dane sprzedaży gier oraz konsol z zeszłego miesiąca: przez cztery tygodnie (do 28 listopada) na terenie Wielkiej Brytanii sprzedano prawie 900 000 konsol. Biorąc pod uwagę wyłącznie stacjonarne urządzenia, jest to ósmy co do wielkości miesiąc sprzedaży tego rodzaju sprzętów i drugi co do wielkości przychodów po grudniu 2013 roku – wtedy to Sony i Microsoft dostarczyły do sklepów nowy zapas PlayStation 4 i Xboksa One.

Najchętniej kupowaną konsolą w rankingu było PlayStation 5. Pomimo braku dokładnych danych, trzeba wziąć pod uwagę istotne szczegóły – Nintendo Switch dopiero trzeci raz w ciągu ostatnich dwóch lat nie uplasował się na pierwszym miejscu zestawienia sprzedaży. Mimo to we wspomnianym okresie hybrydowy sprzęt Big N cieszył się 96% wzrostem zainteresowania, co przełożyło się na rezultat w Czarny Piątek. Nintendo Switch poprawił swoje osiągi o 63,1% w porównaniu z poprzednim rokiem.

Co więcej, Japończycy zaliczyli bardzo dobry miesiąc dzięki takim tytułom jak: Animal Crossing: New Horizons, Mario Kart 8: Deluxe, Minecraft oraz Super Mario 3D All-Stars.

Oprócz sprzętów, również gry cieszyły się sporą popularnością – w okresie od 25 października do 21 listopada w samej Wielkiej Brytanii zakupiono 2,38 mln produkcji w pudełkach. Tutaj również Nintendo zdeklasowało konkurencję: na czele rankingu znalazły się pozycje na Switcha (35%), a następnie na PlayStation 4.

Najchętniej kupowanym tytułem był Call of Duty: Black Ops Cold War (sprawdźcie naszą recenzję), który osiągnął znacznie mniejszą sprzedaż w dystrybucji fizycznej (gracze coraz chętniej sięgali po cyfrowe wydanie). Bardzo dobry wynik zaliczył Marvel's Spider-Man: Miles Morales, który nie tylko był najczęściej wybieraną pozycją na PS5, ale w miesięcznym podsumowaniu trafił na czwarte miejsce.

Wprowadzenie na rynek next-genów sprawiło, że gracze "rzucili się" na akcesoria – od 25 października do 21 listopada sprzedano prawie 1,25 mln sztuk sprzętu (+61,4% lepszy wynik względem zeszłego miesiąca i +48,3% w stosunku do listopada ubiegłego roku). Sympatycy konsolowej rozgrywki najchętniej kupowali kontroler DualSense do PS5 i Pulse 3D Headset do PS5 oraz PS4.

Tak prezentuje się lista najchętniej kupowanych gier zeszłego miesiąca w Wielkiej Brytanii:

 1. Call of Duty: Black Ops Cold War
 2. Assassin's Creed Valhalla
 3. FIFA 21
 4. Marvel's Spider-Man Miles Morales
 5. Watch Dogs: Legion
 6. Animal Crossing: New Horizons
 7. Mario Kart 8: Deluxe
 8. Minecraft (Switch)
 9. Super Mario 3D All-Stars
 10. Fortnite: The Last Laugh Bundle
 11. Ring Fit Adventure
 12. Marvel's Avengers
 13. Minecraft Dungeons
 14. Grand Theft Auto 5
 15. Hyrule Warriors: Age of Calamity
 16. Demon's Souls
 17. Star Wars: Squadrons
 18. 51 Worldwide Games
 19. Just Dance 2021
 20. Crash Bandicoot 4: It's About Time
   

Źródło: https://www.gamesindustry.biz/articles/2020-12-02-ps5-comes-out-top-in-massive-month-for-console-sales-uk-monthly-charts

Tagi: Nintendo nintendo switch PlayStation 5 PS5 sprzedaż sprzedaż gier switch wielka brytania