Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 27.11.2020 16:32
Szczęśliwy Zlatan
7198V

EA i FIFA 21 mają duże kłopoty? Już około 300 piłkarzy chce walczyć o swoje prawa

Zlatan Ibrahimović rozpętał burzę, przez którą Electronic Arts i EA Sports muszą się tłumaczyć, a sytuację wykorzystują inni piłkarze. Już około 300 profesjonalnych zawodników wyciąga ręce po pieniądze z praw do wizerunków. Wydawca serii FIFA będzie musiał bardzo dokładnie sprawdzić wszystkie umowy.

Zlatan Ibrahimović otworzył w tym tygodniu puszkę Pandory, która rozgrzewa fanów serii FIFA, ponieważ część graczy ma nadzieję, że EA Sports będzie musiało podzielić się swoimi milionowymi wpływami z piłkarzami. Szwed pokazał nawet, jakie sumy zbiera Electronic Arts i zapowiedział, że zamierza walczyć o swoje ze znajomymi.

Sytuację potwierdza Mino Raiola (doświadczony agent piłkarski zajmujący się sprawami między innymi Zlatana Ibrahimovića), który podczas jednego z ostatnich wywiadów potwierdził – już około 300 piłkarzy pyta o swoje pieniądze:

„To nie będzie tylko sprawa Ibrahimovicia czy Bale'a, bo mamy około trzysta zgłoszeń od piłkarzy. Jeśli trzeba, walka z FIFA, FIFPro i wszystkimi, którzy sprzedają prawa, których nie mają, będzie trwała do końca. Sprawa jest prosta. FIFA i FIFPro czerpią korzyści z praw, które EA Sports chętnie od nich kupuje. Problem w tym, że one do nich nie należą. Prawa do wizerunku piłkarza nie przysługują FIFA, FIFPro, czy Milanowi”

Jak wiadomo Electronic Arts tłumaczy się twierdząc, że tak naprawdę korporacja kupuje prawa od między innymi FIFA Pro lub samych lig, jednak Mino Raiola podkreśla ważny szczegół – nikt takich praw nie może sprzedawać, ponieważ one nie należą do wspomnianych podmiotów.

Sytuacja jest na pewno interesująca, ponieważ przez lata piłkarze nie domagali się pieniędzy, a wystarczył głos Zlatana Ibrahimovića, by około 300 zawodników przypomniało sobie, że EA Sports od lat wrzuca ich do swoich gier.

Źródło: https://www.meczyki.pl/newsy/pilkarze-ida-na-wojne-z-ea-sports-mino-raiola-mamy-juz-trzysta-zgloszen-walka-bedzie-trwala-do-konca/155819-n
Zdjęcie: Nicolo Campo (shutterstock)

Tagi: EA Sports Electronic Arts fifa FIFA 21 Zlatan Ibrahimović