Kajetan Węsierski Kajetan Węsierski 22.11.2020 13:30
Christopher Nolan o Batmanie
1135V

Batman od Nolana powstał w dobrym momencie. Reżyser cieszy się, że filmy nie były "motorem komercyjnym"

Christopher Nolan wyznał w niedawnym wywiadzie, jak bardzo cieszy się, że mógł wyprodukować swoją trylogię Człowieka Nietoperza przed obecnym szałem na filmy o superbohaterach. 

Kino superbohaterskie to w ostatnich latach prawdopodobnie najbardziej dochodowe kawałek biznesu. Disney wszedł z buta ze swoim Marvel Cinematic Universe i na nowo zdefiniował to, jak dziś wyglądają tego typu produkcje. Mówimy przecież o tytułach, które rokrocznie znajdują się w czołówce, jeśli chodzi o zarobki w box office. I ciężko się temu dziwić - dziś to już cała machina marketingowa

Jedną z osób, które cieszą się, nie musząc być tego częścią, jest uznany reżyser, Christopher Nolan. Prócz wielu dzieł z gatunku science fiction, wyprodukował on także całą trylogię o Mrocznym Rycerzu, która powstała kilkanaście lat temu - czas, jak twierdzi mężczyzna, był ogromną korzyścią

To był właściwy moment na opowiedzenie tej historii. Geneza Batmana nie została nigdy poruszona w filmie, ani całkowicie w komiksach. Nie było żadnych ram i ograniczeń, których musielibyśmy się trzymać. Superman miał bardzo konkretną opowieść z Christopherem Reeve'em i Richardem Donnerem, ale Batman nie. 

Inną zaletą było to, jak dużo czasu mogliśmy poświęcić na każdą kontynuację. Mieliśmy luksus czasu. To nie była maszyna, ani motor napędowy dla reklamy studia. W miarę sukcesów gatunku, presja związana z tym [napędzaniem sprzedaży - przyp. red.] zrobiła się coraz większa. To był odpowiedni czas.

Jak widać, Nolan jest zadowolony, iż przy tworzeniu trylogii nie był w żaden sposób ograniczany wytycznymi i mógł robić w stu procentach swoje kino. Nie musiał się z niczym wiązać i w żaden sposób spieszyć. Jak twierdzi, dziś poszło to w kierunku, który mocno uniemożliwił tego typu produkcje. 

Źródło: https://comicbook.com/movies/news/christopher-nolan-glad-he-directed-batman-movies-before-superhero-explosion/

Tagi: Batman Christopher Nolan DC MCU