Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 26.10.2020 17:00
Xbox Game Pass PS5
4258V

Xbox Game Pass na PS5 i Switchu? Phil Spencer jest „otwarty na dyskusje”, ale stawia warunki

Microsoft przygotowuje się do premiery nowej generacji, więc Phil Spencer ma często okazję wypowiadać się o możliwościach Xboksa Series X i Xboksa Series S. W najnowszym wywiadzie szef marki Xbox odpowiedział na pytania dotyczące pojawienia się Xbox Game Pass na innych platformach.

Xbox Game Pass jest ogromnym atutem Microsoftu. Nawet dzisiaj poznaliśmy 14 nowych gier zmierzających do usługi, a już na początku przyszłego miesiąca do propozycji zostanie dodany EA Play. Korporacja z Redmond rozważa uruchomienie nowego urządzenia, które zapewni szybki dostęp do katalogu XGP na większości telewizorów, ale nie oznacza to, że Microsoft nie patrzy szerzej.

W najnowszym wywiadzie przeprowadzonym przez redakcję Gamereactor, Phil Spencer odpowiedział na pytanie o rozbudowanie Xbox Game Pass przez graczy z PlayStation i Nintendo. Szef marki Xbox kolejny raz podkreślił, że nigdy nie zamyka się na inne platformy:

„Myślę, że dla nas liczy się priorytet dotarcia do większej liczby graczy. Więc po Xboksie zdecydowaliśmy się na zaoferowanie oferty PC, ponieważ jest tam tak wielu graczy, na całym świecie, którzy nie mają Xboksa, więc możemy dotrzeć do nich. Następnie udaliśmy się na smartfony, ponieważ na naszej planecie jest miliard telefonów z systemem Android. Jest on znacznie większy niż jakakolwiek baza konsolowych graczy. Wciąż mamy iOS do dołączenia, trafimy na iOS w pewnym momencie. Nadal pracujemy nad niektórymi z naszych technologii na PC dla większych ekranów w zakresie transmisji, chcemy dostać się na iOS, i sądzę, że po przejściu przez to, sprawdzimy jakie mamy opcję. Są Smart TV, Chromebooki, FireTV, jest wiele dyskusji, które będziemy prowadzić, ustalimy priorytety w oparciu o to, gdzie znajdziemy najwięcej nowych graczy, do których moglibyśmy naturalnie dostarczyć zawartość. Kocham Switcha, kocham PlayStation, szczerze mówiąc, myślę, że wykonali niesamowitą pracę jako część tej branży. Nie jestem pewien, czy to kolejny duży zestaw użytkowników dla nas, ale jesteśmy otwarci na te dyskusje.”

Szef marki Xbox w całym wywiadzie kilkukrotnie podkreślił, że tak naprawdę Microsoft nie patrzy na to, ilu graczy będzie grać na Xboksach Series X, Xboksach Series S czy też Xboksach One. Firma patrzy na „Xbox” jako ekosystem, do którego możemy zalogować się na wielu urządzeniach.

„Głównym celem naszego zespołu jest to, jak wiele osób gra na Xboksie. A kiedy mówimy „granie na Xboksie”, nie oznacza to konsoli Xbox. Oznacza to osobę, która loguje się i gra w części naszego ekosystemu, niezależnie od tego, czy jest to na [urządzeniu – red.] first-party czy third-party. I może to być na telefonie z Androidem. Może być na Switchu. Może być na komputerze PC. Tak o tym myślimy.”

I właśnie tutaj pojawia się prawdopodobnie największy problem – Phil Spencer już wcześniej potwierdził, że nie ma problemu z zaoferowaniem Xbox Game Pass na innych platformach, ale za każdym razem musi z nią iść cały system (znajomi, osiągnięcia itd.). Możemy podejrzewać, że wszystko jest możliwe, ale trudno powiedzieć, czy Sony i Nintendo będą zainteresowane odpaleniem infrastruktury Microsoftu na swoich platformach.

Źródło: https://www.gamereactor.eu/phil-spencer-on-exclusivity-monetisation-and-game-development/

Tagi: Microsoft Phil Spencer Xbox Xbox Game Pass