Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 16.10.2020 19:04
xbox x bethesda
10033V

Gry Bethesdy nie dla PS5? Phil Spencer wypowiedział się o ekskluzywności

Przyszli posiadacze PS5 muszą myśleć o sięgnięciu po drugą platformę, jeśli chcą zapoznać się z takimi tytułami jak The Elder Scrolls VI, Starfield, Wolfenstein 3 czy też z jakimikolwiek produkcjami Bethesdy. Phil Spencer wypowiedział się na temat 7.5 mld transakcji i jego słowa są bardzo wymowne.

Microsoft za astronomiczne 7,5 mld dolarów kupił Bethesdę gwarantując sobie dostęp nie tylko do świetnych zespołów, ale również zdobył takie marki jak The Elder Scrolls, Fallout, Dishonored czy też Wolfenstein. Sytuacja od początku wzburzyła fanów marki PlayStation, którzy zastanawiają się – czy gry studia trafią na PS5? Wielu informatorów wspominało, że Microsoft będzie traktować te pozycje jako swoje ekskluzywne pozycje i teraz w zasadzie sprawa została potwierdzona.

Phil Spencer rozmawiał z dziennikarzem Kotaku na między innymi temat przejęcia Bethesdy i szef marki Xbox potwierdził, że Microsoft nie zamierza zerwać umów na czasową wyłączność Deathloop oraz Ghostwire: Tokyo (gry będą czasowo dostępne wyłącznie na PS5), ale w przyszłości sytuacja będzie zupełnie inna.

Redaktor zapytał wprost: „Czy można odzyskać inwestycję 7,5 mld dolarów, jeśli nie zaoferujesz Elder Scrolls VI na PlayStation?”, Spencer szybko odpowiedział:

„Tak”

I następnie dodał wypowiedź, na którą wielu graczy czekało od kilku tygodni:

„Nie chcę się nad tym rozwodzić. Ten zakup nie został dokonany, by odebrać grę innej bazie graczy. Nigdzie w dokumentacji, którą przygotowaliśmy nie znajdziesz: „Jak powstrzymać innych graczy od grania w te gry?”. Chcemy, by więcej osób mogło poznawać produkcje, a nie mniej. Ale powiem też o modelu [biznesowym – red.], odpowiadając bezpośrednio na Twoje pytanie – gdy myślę o tym, gdzie ludzie będą grać i ile posiadamy urządzeń, a mamy xClouda, PC, Game Passa i nasze konsole, nie muszę dostarczać gier na żadną inną platformę niż tą, którą obsługujemy, by transakcja była dla nas korzystna. Cokolwiek to znaczy”.

Czy kogokolwiek dziwią słowa Phila Spencera? Od lat Microsoft słyszał takie zdania jak: „nie macie gier”, „tworzycie tylko dwie marki”, więc teraz korporacja zdobyła zestaw zespołów i IP, które mogą skłonić wielu do kupienia Xboksa, zainwestowania w PC lub sięgnięcia po Xbox Game Pass. Trzeba na pewno zaznaczyć, że Spencer nie powiedział "gry będą tylko na Xboksie i PC", ale przedstawił swój punkt widzenia i  podkreślił ważny szczegół: Microsoft nie potrzebuje urządzeń konkurencji, by móc osiągnąć odpowiednie wyniki. 

Źródło: https://kotaku.com/xbox-boss-phil-spencer-on-series-x-launch-halo-infinit-1845392984

Tagi: Bethesda Microsoft PlayStation 5 PS5 Xbox xbox series x