Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 06.10.2020 01:25
PS5 DualSense
44960V

PS5 i Sony krytykowane przez Japończyków. Gracze są wściekli i mówią wprost: „Nie kupuję już PlayStation”

Sony w weekend potwierdziło wielką zmianę w kontrolerze DualSense. Po ponad 25 latach firma postanowiła zmienić funkcję dwóch przycisków i tym samym wszyscy gracze z Japonii będą musieli nauczyć się wykorzystywać X do potwierdzania wyboru w grach. Ta wiadomość rozwścieczyła Japończyków, którzy mówią wprost – nie kupią PlayStation 5.

Już w weekend mieliśmy okazję zaprezentować na portalu kilka ładnych fotek PS5 oraz kontrolera DualSense, ponieważ Sony zaprezentowało konsolę na specjalnym wydarzeniu dla japońskich dziennikarzy oraz YouTuberów. Podczas imprezy potwierdzono funkcjonalność przycisku X.

Trzeba na pewno wyjaśnić, że od 1994 roku w Japonii na każdej kolejnej konsoli PlayStation przyciskiem do aktywacji-akcji było kółko. Sytuacja oczywiście inaczej wygląda na Zachodzie, gdzie od dawna wszystkie najważniejsze decyzje akceptujemy za pomocą X.

Teraz jednak nadciąga nowa generacja i Sony zdecydowało się ujednolicić funkcję – wszyscy gracze na całym świecie (także Japończycy) mają wykorzystywać X do aktywacji. Sytuacja jest jednak znacząca nie tylko ze względu na przyzwyczajenie (choć z nim będzie trudno wygrać), ale w Japonii „koło” oznacza „dobrze lub „poprawnie”, a symbol „X” jest odczytywany jako „źle”. Sony próbuje tłumaczyć sytuację nazwą „botanem batsu”, którą możemy swobodnie przetłumaczyć jako „przycisk krzyżyka”, ale właśnie „batsu” oznacza „nie” lub „niedostępne”.

Nikt nie powinien być zaskoczony, że gracze z Kraju Kwitnącej Wiśni nie są zadowoleni, ponieważ od lat wykorzystywali kółko jako aktywację – co ma w dodatku sens w ich kulturze. Teraz jednak nadejdzie nowa generacja i wszystko zostanie zmienione.

Redakcja Kotaku zebrała szereg negatywnych komentarzy, którymi są teraz zalane media społecznościowe w Japonii. Niektórzy próbują wytłumaczyć decyzję Sony, ale wielu graczy mówi wprost – nie kupi PS5:

„Dla Japonii zrób, to w japońskim stylu”

„W końcu zrobią to w jednolity sposób? Japonia została pokonana”

„O jeden powód mniej, by kupić PS5”

„To naprawdę zdezorientuje Japończyków”

„Cóż, standardem jest międzynarodowy. Do tej pory w Japonii było to dziwne”

„Przyzwyczaję się do tego w pięć minut”

„Nie kupuję już PlayStation”

„Trudno mi się z tym pogodzić. Dlaczego po prostu nie zmienią przycisków?”

„Sony zdrajcy”

„Nie przyzwyczaję się do tego”

„To jest dyskryminacja”

„PS5 jest produkowany przez zagraniczną firmę...?”

„Naprawdę tego nienawidzę. X jest przyciskiem anulowania. Okrąg oznacza potwierdzenie. Stracili rozum."

„Dowód na to, że postrzegają Japonię jako mały rynek.”

„Ale to japońska konsola...”

„Cóż, to jest decydujące. PS5 będzie porażką”

Źródło: https://kotaku.com/sony-is-changing-the-confirm-and-cancel-buttons-in-japa-1845273030

Tagi: DualSense PlayStation 5 ps5 sony