Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 28.08.2020 15:47
Crysis 4
692V

Niemiecki rząd przeznacza ogromne pieniądze na tworzenie gier. Deweloperzy zgarną 40 mln euro

Pomimo trudnej sytuacji na świecie, niemiecki rząd znalazł ponad 40 mln euro na wsparcie lokalnej branży gier. Twórcy mogą liczyć na wielkie i zarazem bezzwrotne dotacje, by studia mogły przygotowywać wielkie produkcje AAA.

Niemiecki rząd w czerwcu ubiegłego roku rozpoczął pilotażową wersję projektu, dzięki któremu deweloperzy mogli zgłaszać się po dotacje o maksymalnej wielkości 200 tysięcy euro. Teraz jednak nasi sąsiedzi są gotowi na zaoferowanie deweloperom znacznie większe sumy.

Twórcy z Niemiec będą mogli odzyskać nawet 50% kosztów przygotowania gier. Będą to bezzwrotne dotacje, które mogą posłużyć na przygotowywanie prototypów, mniejszych pozycji lub nawet tytułów AAA.

Szczegóły programu zostały ujawnione z okazji trwającego gamescomu, a jego zadaniem jest pomoc twórcom, by Niemcy mogli rozwijać wielkie hity i stać się jednym z najważniejszych ośrodków do produkcji gier na arenie międzynarodowej.

Studia ubiegające się o dotacje muszą posiadać główne siedziby w Niemczech lub być zarejestrowane w tym kraju. Warto jednak podkreślić, że zainteresowani muszą spełnić kilka wymogów, by ubiegać się o pieniądze – na liście znajduje się „test kulturowy”, który obowiązuje także w Wielkiej Brytanii.

„Fundusz może być wykorzystany do różnych projektów, w tym prototypów, koprodukcji i portów. W przypadku prototypów koszty produkcji muszą wynosić od 30 000 do 400 000 euro, podczas gdy wszystkie inne produkcje muszą mieć koszty w wysokości co najmniej 100 000 euro.”

Wysokość przyznanej dotacji będzie uzależniona od wydatków – dla przykładu gry kosztujące więcej niż 8 mln euro mogą otrzymać maksymalnie 25% zwrot. Dodatkowo, każdy projekt o kosztach rozwoju przekraczających 40 mln euro będzie oceniany indywidualnie.

Jest to na pewno ciekawa sytuacja, która pozytywnie wpłynie na rozwój rynku. Warto pamiętać, że niemiecka branża systematycznie oferuje graczom angażujące tytuły – Crytek może właśnie pracować nad Crysis 4, Ubisoft opracowuje nowego Far Cry w tym kraju, a nawet Commandos 4 jest rozwijany we Frankfurcie.

Źródło: https://www.gamesindustry.biz/articles/2020-08-28-german-games-fund-to-offer-government-support-for-up-to-50-percent-of-dev-costs

Tagi: dotacja niemcy rząd