Iza Łęcka Iza Łęcka 25.08.2020 08:16
apple vs epic games
3874V

Apple vs. Epic Games w sądzie. Znamy pierwsze „tymczasowe wyroki”

Odbyło się już pierwsze posiedzenie w sprawie Apple vs. Epic Games. Sędzia Yvonne Gonzalez Rogers zdecydowała się na wstępne zaznajomienie ze sprawą i wydanie dwóch tymczasowych wyroków. Pozwoli to na kontynuowanie procesu i nie narazi osób trzecich na problemy.

Apple i Epic Games prowadzą szeroko zakrojony spór, który finalnie zakończy się na sali sądowej - pierwsza rozprawa już się odbyła. Sędzia Yvonne Gonzalez Rogers zdecydowała się na wydanie dwóch tymczasowych wyroków, dzięki którym osoby trzecie nie zostaną narażone na straty finansowe.

Rogers nie zgodziła się z wnioskiem Epic Games o natychmiastowe przywrócenie Fortnite na App Store, ale zablokowała decyzję Apple dotyczącą odcięcia wszystkich twórców rozwijających swoje gry na Unreal Engine od narzędzi korporacji.

Sędzina podkreśliła, że tymczasowe wyroki nie będą miały wpływu na ostateczne rozstrzygnięcie sporu. Choć Epic Games naruszyło umowę z Apple, tworząc bezpośrednie zakupy w Fortnite, to jakiekolwiek umowy związane z Unreal Engine i narzędziami programistycznymi nie uległy złamaniu.

„Epic Games i Apple mogą prowadzić spory sądowe przeciwko sobie nawzajem, ale konflikt nie powinien siać spustoszenia wśród osób postronnych.”

Gdyby Apple zdecydowało się odciąć Unreal Engine od swoich narzędzi, to w głównej mierze konsekwencje ponieśliby wszyscy deweloperzy pracujący na owym silniku, z czym nie może się zgodzić Yvonne Gonzalez Rogers.

Prawnicy Apple podkreślają, że Tim Sweeney (CEO Epic Games) żądał ekskluzywnej oferty od korporacji, by oddawać mniejszą część zysków z Fortnite (standardem w App Store jest przeznaczanie 30% zarobionych pieniędzy). W odpowiedzi dyrektor generalny podkreśla, że nie chciał żadnych przywilejów, a liczył na lepsze traktowanie dla wszystkich deweloperów.

Wczoraj informowaliśmy o poparciu Epic Games przez Microsoft, jednak nie możemy potwierdzić, czy oświadczenie wydane przez korporację z Redmond miało jakikolwiek wpływ na pierwsze decyzje sądu.

Źródło: https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-08-25/apple-defeats-epic-s-effort-to-restore-fortnite-on-app-store?sref=P6Q0mxvj

Tagi: App Store apple epic games Fortnite Gearbox Software