Iza Łęcka Iza Łęcka 11.07.2020 01:13
FUT FIFA 21
14828V

FIFA znowu ma problemy. Gracz wydał całe rodzinne oszczędności na FIFA Ultimate Team i rozpętał burzę

Jeszcze przed pełną prezentacją FIFA 21 w opinii publicznej wzmaga się dyskusja, która może wpłynąć na działanie FIFA Ultimate Team. Brytyjczycy atakują FUT i działania Electronic Arts - sprawa dotyczy jednego z graczy, który wydał całe oszczędności rodziny na paczki.

Na początku miesiąca informowaliśmy o możliwych zmianach dotyczących FIFA Ultimate Team w Wielkiej Brytanii. Brytyjczycy już wcześniej wydali pierwsze decyzje dotyczące skrzynek w grach, ale teraz chcą uznać lootboxy za hazard. Do faktycznych zmian może przyczynić się zdarzenie opisane ostatnio w brytyjskich mediach.

Jak podaje BBC, Jonathan Peniket będąc nastolatkiem wydał całe rodzinne oszczędności, które przez lata były odkładane na jego edukację. Wszystko rozpoczęło się w 2017 roku, kiedy to zmieniło się całe jego życie.

Gracz w programie BBC przedstawił swoją trudną sytuację, z którą przyszło mu się zmierzyć w młodym wieku – gdy kończył szkołę u jego mamy zdiagnozowano raka. Peniket nie potrafił poradzić sobie z sytuacją, więc szukał jakiegoś sposobu na oderwanie się od codzienności. „Brzęk otwieranych paczek” przynosił ulgę i był dla niego formą ucieczki.

„Czułem, że podupadło moje racjonalne poczucie umiaru i postrzegania wartości pieniędzy, które moi rodzice i dziadkowie zaoszczędzili na moją przyszłość. Wydawało mi się, że by sobie poradzić potrzebuję teraz tych pieniędzy, a w przyszłości zrozumiem swoje postępowanie."

Brytyjczyk jednorazowo wydawał 30 funtów, później jednak zwiększał kwoty i jednej nocy potrafił 3-4 razy zapłacić po 80 funtów, by móc otwierać nowe karty. Jeszcze przed egzaminami pieniądze się skończyły:

„To pieniądze, na które pracowali moi rodzice i dziadkowie, które zostały mi dane jako oszczędności na moją przyszłość. Wydałem prawie 3000 funtów.”

Doświadczenia Jonathana Peniketa spotkały się z gorącymi reakcjami, a jego zachowanie utożsamiane jest z uzależnieniem. Sam zainteresowany nie ukrywa, że brakowało mu poczucia umiaru i musiał kupować kolejne paczki. Gracz podkreślił, że „był uzależniony” od kupowania kart FUT, przed czym przestrzegał go ojciec już w 2012 roku, twierdząc, że „paczki w grach i lootboxy są formą hazardu”.

Opisana sytuacja może wpłynąć na wciąż trwającą dyskusję w Wielkiej Brytanii – rząd w tym tygodniu zareagował na petycję zawierającą ponad 45 000 podpisów, według której należy uznać lootboxy za formę hazardu. Brytyjski Parlament jest gotowy do podjęcia działań, które muszą opierać się na dowodach i konkretnych danych.

Wszystko dzieje się jeszcze przed prezentacją Fify 21, która trafi na rynek jeszcze w tym roku i na pewno zaoferuje tryb FIFA Ultimate Team. EA może mieć ogromny problem z zaoferowaniem produkcji w Wielkiej Brytanii.

Źródło: https://www.eurogamer.net/articles/2020-07-09-fifa-loot-boxes-once-again-hit-the-mainstream-headlines-as-teen-blows-gbp3000-on-packs

Tagi: EA Sports Electronic Arts FIFA 21 fifa ultimate team fut