Iza Łęcka Iza Łęcka 02.07.2020 11:08
FIFA Ultimate Team
1473V

FIFA 21 może mieć problem. Brytyjczycy chcą uznać lootboxy za hazard

Powraca temat płatnych skrzynek, z którymi mierzą się deweloperzy z całego świata. Komisja do spraw Hazardu w Izbie Lordów Wielkiej Brytanii wnosi, by wszystkie gry wideo zawierające lootboxy miały być regulowane zgodnie z przepisami dotyczącymi hazardu. W sprawozdaniu pojawia się bezpośrednie odwołanie do paczek z serii FIFA.

Od miesięcy trwają dyskusje na temat „czy lootboxy to hazard?”. Choć część deweloperów zadbało o wprowadzenie odpowiednich aktualizacji do swoich gier, kolejni usunęli możliwość kupowania skrzynek, systematycznie powraca dyskusja o wprowadzeniu prawnych regulacji dotyczących skrzynek.

Czy Brytyjczycy uznają lootboxy za formę hazardu?

Brytyjczycy już w ubiegłym roku wydali pierwsze decyzje dotyczące wspomnianej kwestii, obecnie jednak Izba Lordów opublikowała nowy raport dotyczący lootboxów. W oświadczeniu skierowana jest odezwa do rządu:

„Rząd musi podjąć natychmiastowe działania w celu włączenia lootboxów w zakres prawodawstwa i regulacji dotyczących hazardu.”

Podczas rozmowy z BBC Breakfast Lord Grade, przewodniczący komitetu, zaznaczył, że w wielu krajach lootboxy są objęte stosownymi regulacjami: rządy innych państw „dostrzegają niebezpieczeństwo” nauki dzieci uprawiania hazardu poprzez gry.

Przedstawiony raport jest bardzo obszerny, obejmuje całą branżę gier hazardowych, częściowo koncentrując się na nowych formach hazardu, który jest skierowany do dzieci. Członek komisji stwierdził, że rząd musi przygotować przepisy dotyczące lootboxów, a sama definicja musi obejmować „wszystkie inne przedmioty w grach, za które płaci się prawdziwymi pieniędzmi”. W raporcie jako przykład przytoczono paczki z serii FIFA.

Rząd Wielkiej Brytanii miał zapowiedzieć, że zamierza przyjrzeć się tematowi, ale Lordowie ostrzegają, że sprawa wymaga natychmiastowych reakcji, bowiem dotyczy najmłodszych. Według przedstawionych danych już 55 000 dzieci w wieku od 11 do 16 ma problem z hazardem. Jak podkreślają przedstawiciele Komisji ds. Hazardu wszystkie nowe sieciowe gry hazardowe powinny być sprawdzane i oceniane pod kątem wyrządzania ewentualnych szkód. Osobnym problemem jest e-sport, którego widzowie oraz aktywni uczestnicy są często młodymi osobami.

Jeśli regulacje rządu brytyjskiego zostaną wdrożone w następnych miesiącach, to możemy mówić o sporym problemie między innymi dla FIFA 21. Jak wspominaliśmy już na naszym portalu, paczki z FIFA Ultimate Team generują coraz większe wpływy, więc EA będzie musiało zareagować i wprowadzić stosowne zmiany w ich działaniu. Gra sportowa Electronic Arts cieszy się ogromną popularnością w Wielkiej Brytanii, dlatego też dostosowanie się do zmieniającego się prawa będzie dla korporacji priorytetem. 

Źródło: https://www.bbc.com/news/technology-53253195

Tagi: EA Sports Electronic Arts FIFA 21 fut lootboxy