Iza Łęcka Iza Łęcka 03.07.2020 07:00
PS5 i Xbox Series X
5937V

PS5 i Xbox Series X mogą wyznaczyć nowy standard cen gier. Kolejni wydawcy rozważają podwyżki

NBA 2K21 jest pierwszą i prawdopodobnie nie ostatnią produkcją, której cena w dniu premiery będzie wyższa. Kolejni wydawcy rozważają zaoferowanie droższych gier - premiera nowej generacji może być momentem, gdy gracze będą zmuszeni do płacenia więcej za oczekiwane tytuły.

Wczoraj 2K Games opublikowało wiadomość, która nie bez powodu poruszyła branżę. NBA 2K21 jest droższe o 10 dolarów w wersji na PS5 i Xboksa Series X, ale musicie wiedzieć, że kolejni wydawcy rozważają tę samą zmianę.

Yoshio Osaki, prezes i dyrektor generalny IDG Consulting, rozmawiał z dziennikarzem GamesIndustry.biz i wyszczególnił duży problem gier AAA – koszty produkcji na nową generację wzrosły o 200-300% (w zależności od IP, studia i gatunku), a ostatni raz wydawcy ustanowili nowy standard cen w latach 2005-2006 (z 49,99 dolarów na 59,99 dolarów). Był to początek generacji PlayStation 3 i Xboksa 360. Od tego czasu wszystko podrożało, dla przykładu ceny biletów do kina wzrosły o 39%, Netflix podrożał o 100%, a pakiety telewizji kablowej o 105%.

„Nawet przy wzroście do 69,99 dolarów dla next-genowych gier, ten wzrost cen od 2005 do 2020 roku wynosi tylko 17%, czyli jest znacznie niższy niż w innych porównaniach. Podczas gdy koszty tworzenia i dystrybucji się zwiększyły, a ceny w innych sektorach rozrywki również znacznie wzrosły, ceny gier next-genowych nie odzwierciedlają tych podwyżek. Zmiana z 59,99 dolarów do 69,99 dolarów nie pokrywa nawet innych wzrostów kosztów, ale bardziej przesuwa je we właściwym kierunku."

Prezes i dyrektor generalny IDG Consulting potwierdził czarny scenariusz:

„IDG współpracuje ze wszystkimi głównymi wydawcami gier, a nasze kontrole kanałów wskazują, że inni wydawcy również rozważają podwyższenie cen gier nowej generacji dla niektórych marek, z tych samych powodów, które przedstawiono powyżej. Nie każda gra powinna osiągnąć cenę 69,99$, ale flagowe AAA takie jak NBA 2K zasługują na tę cenę bardziej niż inne.”

Już pod koniec czerwca omawianą kwestię poruszył Shawn Layden, który wspomniał, że od czasu rozpoczęcia przez niego pracy w branży, koszty opracowania gier wzrosły dziesięciokrotnie, jednak ceny są wciąż stałe. Gracze chcą coraz większych, dłuższych i bardziej dopracowanych produkcji, dlatego też muszą powoli się przygotowywać do zmian w cenach.

Należy na pewno zwrócić uwagę, że cena NBA 2K21 dla nowej generacji w Europie będzie wyższa o 5 euro względem 10 dolarów w Stanach Zjednoczonych. Różnica cen na Starym Kontynencie będzie mniejsza.

Źródło: https://www.gamesindustry.biz/articles/2020-07-02-idg-other-publishers-are-considering-raising-game-prices-for-ps5-and-xbox-series-x

Tagi: Microsoft PlayStation 5 podwyżka ceny PS5 Sony Xbox Series X xsx