Bloober Team lub The Farm 51 zostaną przejęte przez Microsoft? Amerykanie mogą powiększyć Xbox Game Studios

Gry (plotka)
3002V
Bloober Team lub The Farm 51 zostaną przejęte przez Microsoft? Amerykanie mogą powiększyć Xbox Game Studios
Iza Łęcka | 22.06.2020, 11:02

W lipcu Microsoft najpewniej nie tylko zaprezentuje gry zespołów first-party zmierzające na Xboksa Series X, ale również przedstawi nowe ekipy dołączające do rodziny Xbox Game Studios. Zgodnie z plotkami, korporacja przejęła przynajmniej jedno studio z Polski, tymczasem ostatnie informacje udzielone przez Bloober Team oraz The Farm 51 sugerują, że Polacy mogą pracować dla amerykańskiego giganta.

Przedstawiciele Microsoftu już w ubiegłym roku zawitali do Polski z zamiarem prowadzenia rozmów o możliwym dołączeniu do Xbox Game Studios pewnych ekip. Od tego czasu nie otrzymaliśmy oficjalnych wiadomości dotyczących przejęcia, jednak sprawa powraca jak bumerang. W ubiegłym tygodniu pojawiła się plotka, zgodnie z którą Amerykanie kupili przynajmniej jedno studio z naszego kraju. Sytuacja nabiera nieco więcej rumieńców, gdy weźmiemy po uwagę informacje przedstawione przez Bloober Team oraz The Farm 51.

Dalsza część tekstu pod wideo

Bloober Team w rodzinie Microsoftu?

Bloober Team od lat współpracuje z Microsoftem. Krakowianie zaproponowali między innymi Blair Witch w Xbox Game Pass od dnia premiery, natomiast podczas ostatniego Inside Xbox zostało zapowiedziane The Medium, które aktualnie zmierza wyłącznie na Xboksa Series X i PC. Zgodnie z planami, tytuł wykorzysta ogromny potencjał nowej generacji Amerykanów.

Na bazie tych współprac, od dawna mogliśmy usłyszeć spekulacje, według których Bloober Team może dołączyć do Microsoftu. Obecnie studio potwierdziło intrygującą wiadomość: na początku czerwca deweloperzy Layers of Fear ogłosili dokonanie „wyboru tzw. „short listy” doradców do obsługi potencjalnego procesu M&A.”. Dla niewtajemniczonych, pod tym skrótem kryje się termin: „Mergers and Acquisitions”, czyli fuzje i przejęcia.

A może The Farm 51 w Xbox Game Studios?

Świadkami równie interesującej sytuacji jesteśmy w przypadku The Farm 51. Dotychczas Gliwiczanie nie posiadali wielu korelacji z Microsoftem, jednak na 29 czerwca zostało przewidziane spotkanie akcjonariuszy, podczas którego zaplanowano podwyższenie kapitału:.

„Podjęcie uchwały w sprawie upoważnienia Zarządu Spółki do podwyższenia kapitału zakładowego w granicach kapitału docelowego oraz w sprawie zmiany statutu Spółki.”

Zarząd chce zwiększyć kapitał nie więcej niż o 470 510,85 zł, a po ustaleniu warunków z potencjalnym inwestorem, akcje spółki zostaną sprzedane. Inwestor strategiczny otrzymałby wgląd w działanie spółki, którą mógłby następnie wykupić.

„Umożliwienie Spółce rozwoju wymaga zapewnienia jej możliwości pozyskiwania finansowania – w szczególności o charakterze udziałowym. Upoważnienie Zarządu Spółki do podwyższania kapitału  The Farm 51 Group S.A. - projekty uchwał zakładowego Spółki w ramach kapitału docelowego przyczyni się do uproszczenia i ograniczenia w czasie procedury podwyższania kapitału służącej pozyskaniu kapitału obrotowego Spółki oraz realizacji inwestycji Spółki przewidywanych przez Zarząd przy zachowaniu uprawnień kontrolnych przysługujących Radzie Nadzorczej Spółki. Upoważnienie udzielone Zarządowi Spółki do podwyższenia kapitału zakładowego Spółki powinno umożliwić Zarządowi niezwłoczną emisję nowych akcji Spółki po ustaleniu jej warunków z potencjalnym inwestorem, bez konieczności ponoszenia przez Spółkę dodatkowych kosztów związanych ze zwoływaniem Walnego Zgromadzenia Spółki oraz opóźnień z tym związanych. ”

Zagłębiając się w ogłoszenie przedstawione przez zarząd, The Farm 51 potwierdza, że podczas zgromadzenia zostanie podjęta uchwała w sprawie „zatwierdzenia powołania członka Rady Nadzorczej w drodze kooptacji”. Taką samą sytuację mogliśmy obserwować już wcześniej, gdy Microsoft przejmował nowe studia, po wcześniejszym dołączeniu przedstawicieli amerykańskiej korporacji do firm.

Nie możemy mieć pewności, że Microsoft rzeczywiście zainwestował w Polsce, jednak biorąc pod uwagę ubiegłoroczną informację oraz ostatnią plotkę, planujemy dalej przyglądać się wydarzeniom. Musimy pamiętać, że Phil Spencer już kilkukrotnie informował o potrzebie powiększania rodziny Xbox Game Studios - wciąż jednak musimy czekać na oficjalne ogłoszenia.

Źródło: https://respawnfirst.com/the-farm-51-prepares-for-new-investor-microsoft/ + https://twitter.com/klobrille/status/1274445530719019008 (dzięki, Żbiku!)

Komentarze (77)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper