Krzysiek Kalwasiński Krzysiek Kalwasiński 20.06.2020 16:49
Zmarł Ian Holm - aktor znany m.in. z Władcy Pierścieni i Obcego
1242V

Zmarł Ian Holm - aktor znany m.in. z Władcy Pierścieni i Obcego

Zmarł Ian Holm - ceniony aktor znany między innymi z ról takich jak Bilbo Baggins w trylogii Władcy Pierścieni, czy android Ash w filmie Obcy: 8. pasażer Nostromo.

Ian Holm zmarł 19 czerwca w wieku 88 lat. Jak poinformował jego agent w oficjalnym oświadczeniu, w ostatnich chwilach towarzyszyli mu bliscy i rodzina. Jednocześnie poinformował, że w ostatnich latach aktor zmagał się z chorobą Parkinsona - a dokładniej mówiąc jej odmianą.

Z wielkim smutkiem informujemy, że aktor Ian Holm zmarł tego ranka w wieku 88 lat. Odszedł spokojną śmiercią w szpitalu, w otoczeniu rodziny i bliskich. (...) Od zawsze był czarujący, uprzejmy i niezwykle utalentowany. Będziemy za nim ogromnie tęsknić.

Aktora najpewniej kojarzycie przede wszystkim z roli Bilbo Bagginsa w trylogii Władcy Pierścieni, czy androida Asha w filmie Obcy: 8. pasażer Nostromo. W 1981 roku artysta został nominowany do Oscara i nagrodzony przez BAFTA, za drugoplanową rolę trenera w filmie Rydwany ognia.

Swoją karierę zaczynał jako członek zespołu teatralnego Royal Shakespeare Company. Później zagrał we wcześniej wspomnianych filmach i kilku szerzej znanych, takich jak Bandyci czasu, Piąty element, czy Aviator.

Źródło: https://www.theguardian.com/film/2020/jun/19/ian-holm-dies-alien-chariots-of-fire-bilbo-baggins

Tagi: alien ash bilbo baggins ian holm Lord of The Rings obcy władca pierścieni