Iza Łęcka Iza Łęcka 11.05.2020 08:17
PlayStation Store Chiny
5914V

PlayStation Store zawieszony w Chinach. Fanboy Xboksa miał donieść na Sony

Gracze z Chin stracili dostęp do całego PlayStation Store, nie mogąc pozwolić sobie nie tylko na zakup nowych gier, ale i prawdopodobnie na pobieranie wcześniej zakupionych produkcji. Daniel Ahmad wskazuje, iż przyczyną "zamrożenia" dostępu jest jeden z fanów marki Xbox.

PlayStation Store to przepustka do cyfrowych gier na PlayStation 4. Na chińskim rynku nie są dostępne wszystkie gry z Zachodu, gdyż każda produkcja musi przejść przez czujne oko cenzora i zostać zatwierdzona. Dla nikogo jednak nie jest specjalnym zaskoczeniem, że deweloperzy niejednokrotnie dokonują w swoich grach pewnych zmian, byleby trafiły one na tak duży rynek.

Mimo specyficznych restrykcji, gracze z Chin stracili wczoraj dostęp do PlayStation Store. Sytuację przedstawił Daniel Ahmad, który specjalizuje się w rynku azjatyckim. Analityk poinformował, iż PSN został „tymczasowo zawieszony w Chinach”, a zgodnie z oficjalnymi informacjami powodem jest „przeprowadzenie aktualizacji zabezpieczeń”, jednak do publicznej wiadomości nie zostało dokładnie określone, co owe zabiegi oznaczają i kiedy działanie PlayStation Store zostanie wznowione.

Daniel Ahmad jednak przedstawił problem chińskich graczy, gdyż powód można uznać za co najmniej nietypowy – na Weibo (jest to chiński komunikator podobny do Twittera) jeden z graczy pochwalił się, że doniósł władzom o pewnych lukach w zabezpieczeniu PlayStation Store. Jego zdaniem łatwo można zmienić region na zagraniczny.

„Jedynym powodem, dla którego zamieszczam to, i nie żartuję, jest fakt, że fanatyk Xboksa twierdził na Weibo, że doniósł władzom o pewnych lukach w zabezpieczeniach, które są łatwo dostępne, dzięki czemu można skorzystać z zagranicznych usług. PlayStation Store został zdjęty zaraz po tym. Więc zobaczymy, co się stanie.”

Sytuacja wydaje się co najmniej zaskakująca, ale dobitnie wskazuje jak szybko chińskie władze reagują na choćby najmniejsze doniesienia o możliwości uzyskania przez obywateli treści z zachodu. Na chińskim PSN-ie dostępne są wyłącznie zatwierdzone wcześniej gry, dlatego też wszelkie przesłanki o możliwych modyfikacjach ze strony graczy muszą zostać sprawdzone. Nie powinniśmy również martwić się o bezpieczeństwo w przestrzeni PSN-a.

W ostatnich miesiącach kilkukrotnie wspominaliśmy o chińskim rynku. Władze tego kraju walczą z uzależnieniem od gier i narzucają „godzinę policyjną”. Jakiś czas temu PewDiePie został zbanowany, a jego materiały zostały usunięte z chińskiej Sieci.

Źródło: https://www.vg247.com/2020/05/10/playstation-store-suspended-mainland-china/

Tagi: chiny playstation store psn Sony